Sosyal Medya

Google’ın Az Bilinen Servisleri – 1 [Google’cı Olmak- 4]

Google Baraza

Google Baraza Afrikalıları hedef kitlesine almış bir soru-cevap sitesi. Fransızca ve İngilizce dil desteği olan Baraza daha çok Afrika’nın Bilişim sektöründe ilerlemesi ve birbirleri ile bilgi paylaşımını sağlamaları amacıyla hizmete sunulmuş. Baraza kelime anlamı olarak “görev gücü”  “konsey” anlamlarına gelmekte Shavili dilinde (Orta Afrika ortak dili-Tanzanya, Somali, Kenya, Uganda, Ruanda, Kongo vs.). Baraza aracılığıyla ödüllü sorular sormak mümkün olduğu gibi sms yoluyla da soru-cevap gönderilebiliyor.

Google Press

Google’ın yüzden fazla servisi  bulunmakta. Bu servislerle ilgili son gelişmeleri takip etmek bilişim sektöründeki birçok insan için zorunludur. Google, Press ile tüm servislerinin sosyal medya hesaplarını tek bir yerde toplamış. Youtube, Facebook, Twitter, Blogger hesapları, Google logoları ve Google’dan kareler şeklinde seçenekler mevcut. Google’ın arşivlerine de buradan ulaşmak mümkün. Hatta arşivdeki en eski dosya olan 19 Mayıs 2005 tarihli videoya buradan erişebilirsiniz.

Google Browser Size

Kapatılan Google Labs’ın son ürünlerinden olan Google Browser Size (Yakında Google Analytics’e entegre edilecek) tasarımcılar tarafından sık kullanılan bir servis. Ziyaretçilerinizin websitenize geldikleri ilk anda kaydırma çubuklarını kullanmadan, web sayfalarının hangi bölgelerini görebildiklerini oransal olarak gösterir. Bu araç; web sayfalarınızda öne çıkmasını istediğiniz tasarımları ve çeşitli butonları (indirme, yardım toplama, üyelik formları vb.) öne çıkarmanıza yardımcı olmakta.

Google Wallet

Online alışveriş artık hayatımızın ayrılmaz bir parçası. Peki online alışveriş sırasında her seferinde tek tek bilgilerinizi girmekten sıkılmadınız mı? Google Wallet sizin için alışveriş hesabı açıyor ve desteklenen online mağazalarda tek tıkla alışveriş yapmanızı sağlıyor.  butonunu gördüğünüz noktalardan rahatlıkla ve “güvenle” alışveriş yapabilirsiniz.

Google Wallet henüz Türkiye’deki online alışveriş siteleri tarafından desteklenmiyor. Sadece Google Play, Youtube, Chrome Web Mağazası ve Google+ için kullanabilirsiniz.

 

Yazar Hakkında

Haydar Özkömürcü

Sosyal Medya Geeki. Rusça, Ukraynaca ve İngilizce biliyor. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında çalışmalarını sürdürmekte.