Sosyal Medya

Girişimin Anatomisi Para mıdır yoksa Fikir mi?

Girişimin anatomisi  para mıdır yoksa fikir midir? Becerikli insanlar olabilir mi? Ya da iyi bir plan ve strateji. Yok bu da olmadı. Belki de kaynak bulmaktan çok maliyetleri kontrol etmektir. Zamanı da unutmamak gerekir. Hepsi biraraya gelince mükemmel bir girişim olmaya yeter mi? Hayır, galiba satın almalı  birileri. Onlara da ihtiyaç var. Eyvah yoksa onları unuttunuz mu? Satamazsanız gelir elde edemezsiniz bakın söylemedi demeyin.  Geliriniz yoksa kapı kapı dolaşıp para arar durursunuz. Derken büyü biter girişim ölür.

Herkes bana girişimciler nereden, nasıl para bulmalı diye soruyor. Gülüyorum ve geçiyorum. Komik buluyorum bu soruyu, komik bulduğum kadar da trajik.  Bakın baştan anlaşalım paranız yok ise hiçbir işe girişmeyin. Önce kendinize düzenli bir ek gelir yaratın, sonra da girişiminizi hayata geçirmek için kollarınızı sıvayın. Aksi takdirde ringlerden havlu atarak ayrılmanız an meselesidir. Hiçbir şey çabucak olmuyor. Önce zaman  sonra nakit lazım. Tüm bunlar için ise sabır lazım. Aceleye lüzum yok. Ne geç ne de erkencisiniz. Eğer fikir girişimden öteye geçip kendi kendini geçindiremiyor ise para aramanıza lüzum yok, yeni fikir aramaya başlayın.

Çok mu sert oldu ? Darılmayın dost acı söyler. Tabi bu söylediklerim illa orijinallik yapacağım ve öyle bir fikir ile işe girişeceğim ki her şey, her yer darma duman olacak diyenler için. Yok eğer ben herkesin yaptığını yapacağım diyorsanız sizin içinde başka önerilerim var. Kendinizi ağırdan satmayın, lüzumsuz olur. Herkesin yaptığını yapıyor iseniz hepsinden daha iyi  yapmaya da kalkışmayın, size bir şey kazandırmaz. Sömürürler, sonra da sizden daha iyi yapan birini buldular mı anında bir kenara atarlar. Öyleyse ne ? Kendiniz olun !

İddialı olun ama mütevazi olun. Bu ikisi bir arada nasıl olur demeyin basbayağı olur. İddialı olun çünkü ya en ucuz sizsinizdir  ya da  hiçkimse. Mütevazi olun ya herkes sizi alabilir ya da rakibinizi. Ama kendiniz olur iseniz sizi siz olduğunuz için ararlar.  Stratejinizin etrafında kenetlenin fikirin ya da ürünün değil. Bırakın fikir ya da ürün zaman içinde değişsin şartlara uysun. Şartları ve zamanı hatta nakiti fikire uydurmaya çalışmak kaybetmenin altın anahtarıdır. Eğer bu üçü fikirin kölesi olmuyor ise boşuna uğraşmayın vakit kaybı.

Fikir aslında girişime dönüştüğü andan itibaren değiş tokuş başlar. Önce fikir ile girişim arasındaki değiş tokuş mücadelesi vardır. Ya ucuz ve kolaylıkla ulaşılır olmalısınız ya da pahalı ve az olmalısınız. Hangisini seçersiniz ? Ne yaptığınıza bağlı, ne istediğinize bağlı. Ben buradan ezbere ahkam kesemem ama her vaka kendi özgün değiş tokuşunu gerçekleştirmek zorunda. Hem ucuz hem mükemmel olmaya çalışmak kaybettirir. Hem pahalı hem de az olmayı hedefliyor iseniz çok büyük risk alıyorsunuz demektir. Risk hem başlangıçta hem de ilerleyen dönemlerde oldukça yüksektir. Çünkü pahalı ve az demek inovasyon demektir. İnovasyon ise başlangıçta yeniliği kabul ettirmek ortalarında ise taklit edilmeye hazır olmak demektir. Ucuz ve kolay ulaşılır olmak yoğun rekabeti getirir ama rekabet risk değildir. Engel hiç değildir !

Para aramayı bırakın, para sizin ayağınıza gelir. Para size gelmiyor ise fikir kötü olduğu için değil ya siz uygulamada hata içerisinde olduğunuz için ya da size benzer daha birçokları olduğu içindir. Umutsuzluğa kapılmayın, stratejilerinizi gözden geçirin. Fikir ve girişim değiş tokuşunu ne manüpile ediyor olabilir ona biraz kafa yorun. Belki de sorun ne fikir, ne girişim ne de parasızlıktır. Sorun siz de olabilirsiniz. Kendinize bir bakın, belki de girşiminizin en büyük düşmanı siz  olabilirsiniz. Benzerlerinizden ayrışmanız gerekir ki para öyle ya da böyle sizi bulsun. Banka ya da melek yatırımcı yahutta risk sermayedarı her kim olur ise olsun fikire olduğu kadar size de yatırım yapıyor olacaktır. O yüzden sizin duruşunuzda fikriniz kadar önemlidir. Fikriniz değil siz becerikli olun!

Yazar Hakkında

Aslıhan Kaya

Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirdikten sonra cok uzun yıllar bankacılık yaptı. Ama bir teknoloji ve matematik sevdalısı olduğu için iphone kullanmayı öğrenmek ve toplama-çıkarma işlemlerini hatasız yapabilmek için ileri seviye matematiksel modellemeler yapan ve yeni teknolojiler geliştiren bir firmanın kuruluşundan bu yana aynı firmada yöneticilik yapmaktadır.
@aslhnky via twitter