Sosyal Medya

Girişimde Değişim ve Dönüşüm ; Pivot Nedir ?

Bazen fikir iyidir ama hayata geçirmek için erkendir, bazen de tam zamanıdır ama fikir yeterince olgun değildir. Hangi fikrin ne zaman, nasıl ve nerede tutacağını bilmek gibi bir lüksümüz olmadığına göre hazırlıklı olmalıyız. Hazırlık derken başarısızlığa hazırlıklı olalım demiyorum. Ama fikirden fikir çıkartmaya hazırlıklı olalım. Para parayı çektiğine göre fikirde fikiri çekebilir öyle değil mi? Aslında iyi fikirlerin her biri girişimle neticelenmediği gibi her girişimde başarı ile neticelenmiyor elbette. Ama değişmeyen kural; evrimini tamamlayan her fikrin girişime dönüştüğü andan itibaren yeni bir evrim sürecine girdiğidir. Başarının anahtarı ise planlama ve analizde olduğu kadar değişip dönüşebilmekte saklıdır.

Planlama ve analiz eksik ise “kaos” yeniliğin ve değişimin olduğu her yerdedir. Kaos eksiklik zamanlarında değişimin üvey kardeşi, yeniliğin ise efendisidir. Eksikler yenilik ve değişimi gücendirdikleri sürece belirsizliği tetikledikleri gibi kaosu da şiddetlendirirler. Belirsizlik bilinmeyene karşı duyulan isteksizlik ve güvensizlikten beslenir, kaosun ikiz kardeşidir. Belirsizlik geçmişe değil geleceğe dair duyulan endişelerin toptan halidir ve an ile bir ilgisi yoktur. Ancak kaos belirsizliği öyle bir hale getirir ki yenilik ve değişim olumsuz algıyı arttırır, risk iştahını azaltır. Çoğu kişi belirsizlik ve kaosu risk olarak algılar, aslında risk eksiklerin ta kendisidir. Risk ne yeniliktir ne de değişim. Esasen risk hiç değişmemektir, hep aynı kalmaktır.

Girişimlerde başarı değişim ile birlikte dönüşümünde gerçekleştirilebilmesi neticesinde gelir. Öyle ki çoğu girişim başladığı noktada değil, çok uzakta bambaşka bir noktada tamamlanır. Eğer Steve Jobs değilseniz girişimde dönüşüme hazırlıklı olmalısınız. Vizyoner olmak ile girişimci olmak farklıdır. Her vizyoner girişimcidir ama her girişimci vizyoner olmak zorunda değildir.

Pinterest’i bilmeyen artık kalmamıştır sanırım. Hani şu sadece davetiye ile üye olunan ve çoğunlukla bayanların müdavimi olduğu sosyal ağ. Ben kullanıyorum ve çok seviyorum. Kocaman bir alışverişi merkezi gibi. Rengarenk resimler ve beğeniler ile dolu kişisel tahtalar Pinterest’in özeti. Raptiye kullanıp askıya asmak ise, “Pin it”, 2 yıla kalmaz “Like” tuşu gibi fenomen olacak. Peki hikayesini merak ediyor musunuz? Büyük bir mobil alışveriş merkezi olmak üzere kurulmuş. Ama mobil telefonlardan alışveriş yapmak 2009 yılında fikir olarak olmasa bile teknolojik olarak erken olduğu için arzu edilen başarıyı getirmemiş. Peki başarısızlığı getirmiş mi? Hayır.

Pinterest mobil telefonlardan alışveriş yapılması için kurulmasına rağmen işlevselliğini asmak ve teşhir etmek mantığı ile organize etmiş. Pinterest’in vizyonu olan mobil ile kolay ve rahat alışveriş ortamı güzel bir fikir. Üstelik bunu viral etki ile sağlayabilmek misyonu etrafında yapılanan organizasyonu daha da güzel. Ama o yıllarda mobilden alışverişi destekleyecek altyapının henüz finans kurumlarında hazır olmaması fikir için erken dedirtiyor. Fakat kullanıcılar mobil alışverişte yaşanan tüm zorluklara rağmen pinteresti kullanmaya ve askılarını doldurmaya devam etmişler. Girişimin altyapısını oluşturan hiyerarşi bir anda fikirin ta kendisi olmuş. Kullanıcılar askı ve asmak, askıda teşhir ve beğeniyi mobile taşıyan Pinteresti alışveriş yapmaları teknolojik olarak mümkün olmasada ödüllendirmişler.

Askı, asmak, raptiyelemek ve teşhir etmek fikrini benimseyen kullanıcılar Pinterest’in girişimcilerine devam etmeleri için cesaret vermişler. Tek bir ön koşul ile ; değişerek-yenilenerek. Pinterest mobil alışverişte yaşadığı zorluklara ve eksiklere rağmen kullanıcıların hala neden orada olduğunu sorgulamaya devam etmeseydi bugün başarısız bir girişim olarak hatırlanacaktı. Neyse ki Pinterest fikrinin etrafında doğru planlanan kullanıcı deneyimi ve işlevselliği girişimcileri tarafından ileri aşamalarda analiz edilmeye devam edilmiş. Dönüşüm yaşayan mobil alışveriş odaklı analizler kullanıcı odaklı hale getirilmiş. Alışveriş fikri ertelenmiş,” raptiyele – as- teşhir et ” ana fikir olmuş.

Pinterest örneğinde kaos; mobilden alışveriş yapabilmek, belirsizlik ise finans kurumlarının teknolojik altyapılarının ne zaman hazır hale geleceğidir. Eğer ki bu ikisi risk olarak algılansaydı bu girişim bugün hayatta olmayacaktı. Bu örnekte olduğu gibi tüm girişim hikayelerinde esas risk kullanıcıların benimseyip benimsememesidir. İnternet sözkonusu olduğunda ise kullanıcı kendi deneyimini iki ana metrik ile ölçüp değerlendirir ;

1) Bedava olup olmadığı,

2) Ve kullanırken ne kadar kolaylıkla kullanabildiği ile.

Bu iki ölçü kullanıcının ana fayda ölçüleridir. Bunlara göre benimser ve kullanmaya devam eder. İnternetin farkı buradadır. Kullanıcıların tercih ve değerleri her an elinizin altındadır. Ulaşmak için değil anlamak için çabalamanız gerekir. Zaman bilgiye ulaşmak için değil kullanabilmek için gereklidir. İnternette kullanıcı karar verir, yönlendirir. Yapılması gereken ise değişmek sonra da dönüşmektir. Benzer başlangıç hikayelerine sahip Pinterest olsun Youtube olsun bu süreci en iyi yöneten internet girişimleridir. Kullanıcıları doğru anlayıp değişimi yönettikleri ve dönüşebildikleri için bugün ayaktalar. Bu süreç ise girişimin evrimidir, ve girişimde evrim dönüşümün başladığı yerde, Pivot, gerçekleşir.

 

Yazar Hakkında

Aslıhan Kaya

Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirdikten sonra cok uzun yıllar bankacılık yaptı. Ama bir teknoloji ve matematik sevdalısı olduğu için iphone kullanmayı öğrenmek ve toplama-çıkarma işlemlerini hatasız yapabilmek için ileri seviye matematiksel modellemeler yapan ve yeni teknolojiler geliştiren bir firmanın kuruluşundan bu yana aynı firmada yöneticilik yapmaktadır.
@aslhnky via twitter