Sosyal Medya

Girişimcinin Stratejisi

Dün akşam eve geldiğimde kapının kenarına iliştirilmiş bir el ilanı buldum.  Bizim oralarda yeni bir restaurant – cafe daha açılmış.  Benim bildiğim yakın civardaki 3. gıda girişimi ! Mc Donalds’ın bizim mevkiye hala servis yapmadığını düşünürsek bence iyi bir yatırım. Tabi Mc Donalds servis yapmaya başlar ise ne olur bilemem ama o güne kadar başımızın tacı olurlar. Mc Donalds’ın bile gelmediği bir yerde ne alaka , nasıl iş yapacaklar demeyin ! Zaten asıl mesele o, Mc Donalds’ın gelmediği yerde daha çok iş yapmaları gerekir. Gelenler hem geç  geliyor hem de getirdikleri soğuktan buruş buruş geliyor. Oysa bir sürü site var etrafta ve oturanların büyük bir çoğunluğu bekar. Bekarlar yemeğini her gece dışarıda yemiyor elbette. Evde oturdukları, kafalarını dinledikleri akşamlarda var.

Ama benim kafama takılan rekabetten çok acaba dükkanı açarlarken girişimci desteklerinden faydalanmışlar mıdır kısmı. Mesela dağıttıkları el ilanları için Kosgeb’in genel destek programından faydalanmışlar mdır? Evet, Kosgeb veri tabanına üye olur iseniz genel destek programından girişiminiz için küçük katkılar alabilirsiniz. Yok yetmez benim daha fazlasına ihtiyacım var diyenlerdenseniz girişimci eğitimlerinden birine katılırsınız. Başarı ile tamamladığınız takdirde iş fikrinizi projelendirip girişiminizin tamamına destek almaya hak kazanabilirsiniz. Tabi Kosgeb Girişimci Komitesi’nden geçer not almanız koşulu ile. O zaman kuruluş masraflarınızın bir kısmı karşılanıyor.

Girişimciliğin önemli koşullarından biri plan yapabilmektir. Bu sadece bütçe maliyet analizi değil ama aynı zamanda hedeflerinizi belirleme ve yol haritanızı çıkarmakla ilgili bir planlamadır. Benimde eğitimci olarak katkı yaptığım çoğu girişim eğitiminde ilk önce anlatılan vizyon nedir, misyon nedir kavramlarıdır. Bu ikisi çoğu zaman girişimci adaylarının kafasını karıştırıyor. Aslında birbirinden ayrıştırması çok kolay bu iki kavramın karışmasının çok basit bir nedeni var. Girişimcinin ne istediğini bilmemesi. Hele ilk kez iş ve girişim deneyimi yaşıyorlar ise bu iki kavramı birbirine karıştırmalarını ben artık olağan karşılıyorum. Vizyon ileriye dönük nihai hedef, misyon ise amacınız ya da amaçlarınızdır. Vizyonunuza doğru yol alırken gerçekleştirdiğiniz faaliyetler ise araçlardır.

Bütün karmaşa burada çıkıyor , vizyon ile misyon karıştırılıyor. Bunun sebebi  bana kalır ise girişimcilerin özellikle tecrübesiz olanların ileriye dönük net bir hedef koyamamasından kaynaklanıyor. Ve çoğu zaman amaçlarını hedef olarak belirlemeye kalkıyorlar. Oysa amaç bir bakıma stratejidir. Stratejilerin tamamı misyonu oluşturmasa bile strateji ve misyon ikilisi için yumurta mı tavuktan tavuk mu yumurtadan gibi bir benzetme yapabiliriz. Ama nihayetinde stratejilerin  tamamı  için misyondur diyemeyiz, misyonu oluşturan parçalardan biridir diyebiliriz. Stratejiler için yapılabilecek en güzel tanım araçlar dediğimiz faaliyetlerin anahtarı ya da uzaktan kumandasıdır  olabilir.

Çoğu  yeni girişimci bu noktada ; vizyon-misyon-strateji ve faaliyetler derken hepsini birbirne karıştırıyor. Çoğu girişimci adayı ise daha başlangıçta ” ama bunlar çok zor” deyip kestirip atıyorlar. Daha iş planlarını çıkarmadan bırakıyorlar. Benim çoğuna tavsiyem fikir girişime dönüştüğü noktada ortaya çıkan sonucu  vizyon olarak benimsemeleri. Çünkü nihai hedef çıkan o sonuç. Misyon ise sonuca ulaşmak için amaçlananlardır , bazen bir tarz bazen  bir yoldur . Ama her ne olur ise olsun misyon amaçtır, nasıl yapacağınızdır. Burada da karmaşa çıkıyor, burada çıkan karmaşa ise çoğunlukla hedefe ulaşmak için yeni hedefler konması. Sonra da bu hedefleri amaçsız bırakıp strateji diye bir dizi faaliyet ardı ardına sıralandığı için başarızszlık kapıyı çalıveriyor. Kimse şaşırmasın.

mcdonalds-Danışmanlık yaptığım ya da eğitim verdiğim çoğu girişimin eksikliği  vizyonları ile misyonlarını karıştırmak, misyonlarını vizyonları gibi görüp stratejilerini  faaliyetleri yerine koymaları ve misyonları gibi benimsemeleri. Tekrar başa dönmek istiyorum. Bence bu yeni açılan cafenin ömrü en fazla 1 yıl.  Buradan sonrası başka bir yazının konusu ama  gerçekte en yukarıda yazdıklarıma tezat  olacak şekilde  başarısız olacaklarını düşünüyorum. Başarısız olacaklar, biliyorum çünkü  büyük rekabet tuzağına düşecekleri aşikar. Yukarıda sıraladığım hatalardan en az bir tanesini  yapacaklar. Örneğin ; Mc Donalds’ın servis yapmamasını rekabet avantajı görüp stratejilerini  buna göre belirleyecekler. Stratejilerini misyonları ile karıştıracaklar. Gerçekte misyonları olması gerekeni  ise vizyonları olarak belirleyecekler. Sonrası malum , hayal kırıklığı ve kapanış.

Yazar Hakkında

Aslıhan Kaya

Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirdikten sonra cok uzun yıllar bankacılık yaptı. Ama bir teknoloji ve matematik sevdalısı olduğu için iphone kullanmayı öğrenmek ve toplama-çıkarma işlemlerini hatasız yapabilmek için ileri seviye matematiksel modellemeler yapan ve yeni teknolojiler geliştiren bir firmanın kuruluşundan bu yana aynı firmada yöneticilik yapmaktadır.
@aslhnky via twitter