Sosyal Medya

Girişimcinin Görünürlük Rehberi

Büyüklerimiz  boşuna   “ gözden ırak gönülden ırak “  dememişler.  Her ne pahasına olur ise olsun gözönünde olmak  çağımızın sosyal hastalığı da olsa doğru yönetildiğinde kaldıraç etkisi umulmadık faydalar sağlayabilir. Kaldıraç etkisi demem sizi ürkütmesin , bu da ne demek deyip telaşlanmayın. Bu aslında bir çeşit denge, imkanlarınız  ile aldığınız destek  arasındaki orandır. Bu dengeyi belirli bir seviyede tutarak  hedeflerinize daha kısa sürede ve beklenenden daha olumlu sonuçlar ile ulaşmanızı mümkün kılabilir, tabi eğer doğru kullanırsanız. Bu devirde ne girişimciler ne de işletmeler  mevcut ilişkileri ile yetinmememeli .  Sınırsız imkanlar ile donatılmış Web 2 ‘nin etkileşim odaklı ortamından faydalanmamak, gözardı etmek önemli bir hata olur. Finansal anlamda sınırlı kaynaklara sahip girişimcilerin adeta çıpası olabilecek sosyal ağlar ve sundukları imkanları en etkili biçimde kullanmak özellikle girişimcilerin birinci hedefi olmalı.

Gelişme ve havadisleri paylaşmak,  “ilişkiler ağı – network” oluşturabilmek günümüzün gerekleri arasında. Tek başına bu bile  internetteki  online varlığımızı ve bilinirliğimizi çok değerli kılıyor.  Ama daha kıymetli olan bu bilinirliğin hakkını verebilmek ve  “online çoğalma-viral” yaratabilmek.  Görünürlük yaratabileceğiniz ve buradan yola çıkarak bilinirliğinizi arttırabileceğiniz sosyal ağların hepsi emrinizde üstelik maddi anlamda yük olmadan. İnternet ekonomisinin temel felsefesi  bedava olması  ve herkesin ama isteyen herkesin herşeye kolaylıkla ulaşabilmesidir. İnternetin bu kadar  çok sevilmesinin en önemli nedeni de aslında bu özelliği idi. Bunun için Google’a çok şey borçlu olsakta artık sadece Google ‘a güvenip yola çıkamıyoruz.  Hemen hemen bütün sosyal ağların kendi arama teknolojileri mevcut  ve artık çoğumuz bu sosyal ağlardan en az bir kaçını kullanıyoruz.

Öyleyse girişimciler için görünürlük  sadece bir web sitesi sahibi olmak ve Google için SEO yapmaktan ibaret değil.  Ben kendimce girişimcinin görünürlüğünü  8 adımda ölçüyorum.  İlki elbette kayda değer bir web sitesi sahibi olmak. Web siteniz çok karmaşık olmamalı. Basit ama faydalı olmalı. Ne yaptığınız , nasıl yaptığınız ve nerede yaptığınızı anlatmalısınız. Büyüdükçe referanslarınızı ekleyerek çoğalacağınız bir web sitesi tasarlatmanızda fayda var. Web sitenizin bir de ikizi olmalı. Bloglardan bahsediyorum, ben kısaca  blog  tutmak diyorum ama siz daha farklı da ifade edebilirsiniz.  Tıpkı günlük tutar gibi blog tutmalısınız. Blog tutmak  adeta  yemeğe baharat katmak gibi lezzet arttırıcı bir etkiye sahiptir. Web sitenize kattığı değer  ise ziyaretçileriniz için aranılan olmanızı ve bilirkişi kıvamına gelmenizi sağlamasıdır. Doğal SEO etkisine sahiptir ki başta Google olmak üzere bütün arama motorları bunu ödüllendirecektir. Yalnız lütfen blogunuzu tutarken internetteki nezaket kurallarını kullanmayı unutmayalım,  resimler ve haber kaynaklarımızı onurlandıralım.

İki adımda internetteki varlığımızı arttırdık ama hala yeterli değil. Birileri bizi ya  da hizmetlerimizi aradığı takdirde ulaşılabiliriz. Oysa ki ticaretin gereği müşterinin karşısına çıkmayı gerektirir. Ne demişler çok gezen kurt aç kalmaz. Öyleyse gezmeliyiz gezmesine de nerelerde gezmeliyiz. Ezberden Facebook diyorum  ve ekliyorum,  Facebook ta muhakkak bir hayran sayfanız olmalı. Twitter ‘ı da unutmamak gerekir. İnstagram, Foursquare ya da Youtube ise iş alanınıza göre karar verebileceğiniz sosyal ağlar olmak ile beraber en az Facebook kadar da etkilidirler. Özellikle instagram ve youtube’un viral-online çoğalma etkisini gözardı etmemek gerekir.  3 adım attık ama hala bir şeyler eksik , bize zengin ve dikkat çekici içerik gerekiyor. Dijital envanterlerimiz demek belki de daha doğru olur. 4. adım da pdf. dosyalarımız, fotoğraflarımız  ve belki de renkli infografiklerimiz olmalı. Hatta bu envanteri  yükleyip daha kolay çoğalmasını sağlayabileceğimiz QR kodlarımızı da unutmamalıyız.

Pes etmek yok, adım almaya devam. Bunların hiçbirisi zor ya da pahalı değil. Hepsi internette sizin için hazır ve bekliyor. Biraz ilgilenmeniz lazım sadece, belki de bilen arkadaşlarınızdan destek almalısınız ya da bütçe ayırabiliyorsanız freelanceden ajanslara kadar size yardımcı olabilecek profesyonel bir ekip tutabilirsiniz. Önemli  olan karar vermeniz  ve başlamanız.  Artık işlerinde yavaş yavaş yoluna girmeye başladığını düşünüyorum ve biraz para harcayabiliriz diyorum . Mesela Google reklamlarını ya da facebook reklamlarını kullanabiliriz. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken  reklamların faydasını görmektir. Profesyonel  yardım şarttır demiyorum ama üzerinde durmanız gerekebilir, buna ancak girişimcinin kendisi karar verebilir . Bu noktada  5. ve 6. adımı birarada almanız gerekebilir.  Reklamlar için mobil hedefleme de gayet önemli. Şimdiye kadar mobil hakkında pek bir şey yapmadıysanız yapmalısınız. Mobil bugün internetten ayrı düşünülmesi gereken  ve bana kalır ise daha da etkili bir ortam. Öyleyse web sitenizi yeniden gözden geçirmelisiniz. Mobilin ihtiyaçlarını karşılayan bir web siteniz ve blogunuz var ise çok güzel. Yok ise hemen işe koyulun.

7. adıma kadar aralıksız çalıştınız ve sonuçlar gelmeye başladı.  Nasıl memnun musunuz?  Memnunsanız aynen devam ediyoruz. Belki biraz  küçük değişiklikler yenilikler yapabiliriz. Etrafta ne var ne yok bakıp içlerinden uygulamak isteyebileceklerimizi seçip kendimize adapte edebiliriz.  Yok eğer memnun değilsek en başa dönmeliyiz.  Çabucak tüm bu adımları alırken yaptıklarımızı gözden geçirip bıkmadan usanmadan yeniden başlamalıyız. Artık tecrübe de kazandık daha hızlı hareket edip, sonuçları daha çabuk  okuyabiliriz. Öyleyse 8. adımı da beklemeden atmalıyız.  İnterneti ve imkanlarını öğrendiğimize göre hedef kitlemize daha geniş kapsamda ulaşmak için kampanyalar ve etkinlikler düzenlemek bunun en güzel ispatı olmalı.  Var olduğumuz sosyal ağları birarada kullanarak etkili kampanyalar oluşturmak , etkinlikler düzenlemek görünürlüğün gelip dayandığı son noktadır.

Bu düzen kendini  yenileyerek devam etmeli. Buraya kadar edinilen tecrübeler  ve bilgi girişimcinin rehberidir.  Bu rehberi  doğru kullanmak ise girişimcinin becerisine bağlıdır. İnternet teknolojilerini öğrenin demiyorum ama nasıl faydalanmanız gerektiği konusunda muhakkak fikir sahibi olmalısınız. Oluşturduğunuz içerik, anahtar kelimeleriniz , mobil görünürlüğünüz, sosyal ağlardaki takipçilerinizin sesi bunların hepsi size yol gösterecektir. Hatta çok radikal bir önerim olacak, belki aranızda katılmayanlar çıkabilir ama tüm bu yolun sonunda domain isminizi değiştirmeyi bile düşünebilirsiniz. Sonuçta girişim kendi içinde tekrarlanan ve yenilenen bir süreçtir. Hiç bıkmamak ve devam etmek gerekir ki her tazelenme de görünürlüğünüz  size sonuçlara daha çabuk ulaşmanızı sağlar.

Yazar Hakkında

Aslıhan Kaya

Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirdikten sonra cok uzun yıllar bankacılık yaptı. Ama bir teknoloji ve matematik sevdalısı olduğu için iphone kullanmayı öğrenmek ve toplama-çıkarma işlemlerini hatasız yapabilmek için ileri seviye matematiksel modellemeler yapan ve yeni teknolojiler geliştiren bir firmanın kuruluşundan bu yana aynı firmada yöneticilik yapmaktadır.
@aslhnky via twitter