Sosyal Medya

Girişimcilere Tavsiyeler

Giirişim Girdabı : Kabus mu Rüya mı ?

Bugün bir çanta dolusu fikir var aklımda ama nereden başlamalıyım nasıl başlamalıyım bilmiyorum. Mesela sahilde uzun bir yürüyüş yapsam, kafamı dağıtsam işe yarar mı? Ya da önüme bembeyaz bir kağıt alsam üzerine karalasam bütün fikirlerimi, bir yolunu bulabilir miyim? Rotamı şaşırdım ama hedefim belli; sonuç. Girişim girdabı bu olsa gerek. İçinde sonsuz kereler dönülen ve çıkış bulunamayan girdap. Bazen kara delik misali fikirleri yutan sonra tekrar çıkaran tuhaf girdap. Çantamda gizlediğim kimsenin bilmediği çakıltaşlarına bakmak istiyorum. Belki bana yol gösterirler. Ama nafile, çare yok. Bugün bu fikirleri bir kenara koymam ve devam etmem gerekiyor.

Yarın ne olur diye düşünmeden bir gün geçirmek zor gibi gözüküyor. İyisimi ben gene de sahilde yürüyüş fikrime sahip çıkayım. Belki bir akıl  veren çıkar. belli mi olur sahilde bir martı ile sohbete dalıp ondan fikir alabilirim. Ya da olta mı satın alsam? Olta deyince aklıma geldi olta neye denir bilir misiniz? Bir ucunda alık bir ucunda balık olurmuş oltanın. Ne alık olun ne de balık, bence siz olta olun. Atlayın denize korkmayın,  yüzmeyi öğrenirsiniz. Ya da boğulur musunuz? Korku  ile sonuca ulaşamazsınız, korku ile sonuçtan uzaklaşırsınız. Korkunun girdaba kapılmaktan başka hiçbir şeye faydası olmaz. Asıl ihtiyacınız olan sonuç odaklı olabilmenizdir. Yoksa yolunuzu çizmiş olmanız değil. Yolda başınıza neler gelecek hiçbir zaman bilemezsiniz.

Fikirlerimi yeniden topladım önümde, şimdi düşünmeye çalışıyorum. Hızlı düşünüp çabuk karar vermek istiyorum. Doğru yolda mıyım, hayır bilmiyorum. Hiçbir zamanda bilmem mümkün değil. Burada yerin kendisi belirsiz, eylem prensipleri çoklu ve değişken.Deneyerek öğreneceğim, girdabın içinde dönerken muhakkak bir çıkış bulacağım. Öyleyse beklemenin ve düşünmenin bir faydası yok. Şimdi dalmalayım hemen, her fikiri fırlatıp mümkün olduğunca en uzağa peşi sırası takip etmeliyim. Vardığımda  fikirlerimin yanına girdaptan da çıkmış olurum. Çıkamadığımda bu girdaptan yakındaki bir martıdan yardım isterim baktım olmadı bir sandala yaklaşıp küreklere asılır sorarım sandaldakilere; siz nasıl oldu da sandalla açıldınız denize? Kürek çekmeyi nasıl oldu da öğrendiniz? Belki cevap verirler belki de vermezler. Ya da her cevap benim doğrum mudur? Bilemem ama denemek zorundayım, ya da yeni sorular yeni cevaplar aramalıyım.

Şimdi fikirlerimi bir kez daha topladım önümde, yeniden tasnif ettim. Satılacak fikirlerim var artık, yoksa fikirlerimi satın alacak birileri mi olmalı ? Satmalı mıyım, satın alacakları mı bulmalıyım? Ne çok soru var. Cevaplar beni ne zaman bulur acaba. Telaş içindeyim. İki düşünce taslağı arasında çatışma başladı.Korku paniğe dönüşür mü ? Yok, Sakın vazgeçme, satmaktan ziyade satın alacaklara ulaş, onlara sor satın almak ister misiniz? Korkunu yönet, endişeni bastır. Motivasyonun endişen ve korkun olsun yeter ki. Her ikisi de doğru kullanıldığında birer kamçıdır, tıpkı borç yiğidin kamçısı olduğu gibi. Kaldıraç yap kendine hem endişeyi hem korkuyu, böylece dengede kal, o zaman düşmezsin, kimse düşüremez seni senden başka. Zaman nakittir, nakit ise değerlidir. Değerli olan aceleye gelmez öyleyse önce nakiti korumak sonra da zamanı iyi kullanmak gerekir.

Fikirlerimi sorulara , nakitimi ise zamana böldüm. Şimdi yürüyorum sakin ve emin ama hep dikkatli. Kulaklarım açık herkesi dinliyorum, gözlerim sadece bakmıyor ama görmeye gayret ediyor. Herkes nasihat ediyor ama ben bilgiye nerede ve nasıl ulaşacağımı artık biliyorum. Bilinçli düşünce artık devreye girdi, olası sorunları yola koymak için farklı varsayımları hatırlatıyor bana. Çünkü ben girişimciyim  ve yürüdükçe tecrübe kazanıyorum.

Yazar Hakkında

Aslıhan Kaya

Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirdikten sonra cok uzun yıllar bankacılık yaptı. Ama bir teknoloji ve matematik sevdalısı olduğu için iphone kullanmayı öğrenmek ve toplama-çıkarma işlemlerini hatasız yapabilmek için ileri seviye matematiksel modellemeler yapan ve yeni teknolojiler geliştiren bir firmanın kuruluşundan bu yana aynı firmada yöneticilik yapmaktadır.
@aslhnky via twitter