Sosyal Medya

Gezi Parkı ile İlgili Sosyal Medyadan Yayılan 17 Büyük Yalan

Fatih Çipil adlı blogger tarafından yazılan sosyal medyada çıkan, aslı olmayan; 17 yalan haber.

1) Bülent Arınç’ın oğlu gezi parkına açılacak olan AVM’ye ortak. Bu iftira çıktıktan sonra açıklamalar geldi bu olayın aslı yok.

2) Panzerle Ezilen Genç Resmi. En çok tepki çeken fotoğraflardan. Olayın aslı Yabancı bir ülkede bot motorundan yaralanan bir  kişi.

 

3) Sosyal medyalara erişim engellendi.Bu bugün çıkan bir yalandı. Hatta en ufak bir facebook twitter kesintisinde herkes galeyana geldi. Türkiye daha o kadar düşmedi merak etmeyin. Belirtmek gerekir ki ufak bir yavaşlama söz konusu. Ayrıca Taksim’de 3g bağlantısının kesildiği doğru.

4) Binlerce polis istifa etti.Gelen sayılar abartıydı. Gerçek sayılar en fazla 20-30.

 

5) İstanbul emniyet müdürlüğü görevden alındı.Ntv_sondakika adıyla açılmış bir fake hesabın uydurmasıydı.

 

6) Polisin Gerçek Mermi Kullanması. Böyle bir durum olursa ismi katliam diye adlandırılır ki mümkün değildir. Fakat plastik mermi kullanıldığı gerçektir.

7)  Videodaki Kerem Can Karakaş’ın Ölmesi. Videodaki cesaretli eylemci yaşıyor. İsmi Kerem Can Karakaş değil. Kerem Can olayla ilgisi olmayan ve cuma günü kalp krizinden ölen bir kişi. Kayıtlara bakabilirsiniz.

 

8) Köpeğe Biber Gazı Sıkan Polis. Bu foto daha öncede vardı şu günlerde çok paylaşıldı. Fotoğraftaki kişiler italyan polisi. Provakatörlerimiz tarafından fotomontajlanmış.

9) Çarşı Grubunun Bir Tomayı Ele Geçirmesi. Habere göre çarşı grubu tomayı ele geçirip polisleri kovalamış. Bu da yalan haberlerden biriydi.

10) Polislerin İlaçlı Suyla Göstericileri Bayıltması. Bu gerçekten gülünecek bir haberdi. Fakat paylaşım sayısı on binleri geçti.

11) Haber Kanallarının Fake Hesabı. Birçok haber kanalının fake hesabı açıldı. Pravöke edici söylemleri anında yayıldı. Taipçileri 300’ü geçmezken rt sayıları onbinlere ulaştı.

12) Eylem 48 saat daha devam ederse Anayasa Mahkemesi hükümeti düşürülebilir. Hiç bir ülkede böyle bir yasa mümkün değildir. Eylemin daha uzun sürmesi için uydurulmuştur.

13) Eylemlerde Portakal Gazı Kullanıldı.

Portakal gazı birleşmiş milletler tarafından yasaklanmış zararları büyük bir kimyasal silahtır. Topluma müdahale için böyle bir gazı kullanmak intihardır, kimse göze alamaz. Cnn tarafından doğrulandı diyenler vardı. Ireport olarak CNN’in sitesinde yayınlandı fakat. Ireport’lar normal kişiler tarafından yayınlanır. CNN PRODUCER NOTE u okumanızı tavsiye ederim. Bu arada link: http://ireport.cnn.com/docs/DOC-980610

Ekleme: Beşiktaş’ta kullanılan biber gazından farklı görülen turuncu gaz biber gazının ağırlaştırılmış halidir. 

14) Beyaz Show, Beyaz eyleme gittiği için kanal tarafından sözleşmesi iptal edilerek tümden yayından kaldırıldı.
Beyaz show sadece bu haftalığına iptal edilmiştir. Millet kan ağlarken programı yapması düşünülemezdi zaten.

15) Eylemcilerin Köprüden Geçiş Fotoğrafı Yerine 2012 maraton fotoğrafının paylaşılması.

16) Cnn International’ın;  Cnn Türk’ün Duyarsız Kalıp Direniş Haberlerini Vermediği İçin   İsim Hakkını Fesh Etmesi. Resmi hiç bir yerde böyle bir açıklama yok. Cnn Türk’te çalışan tanıdıklarımda böyle bir şeyin olmadığını söylediler.

17)Eylemciler Başörtülü Bayanlara Saldırdı.

Buda yayılan haberler arasındaydı. Fakat provakatörler her iki tarafıda karıştırmaya çalışıyor. Hükümet yanlılarının da arasındalar. Kaldı ki; direnişçiler arasında azımsanamayacak kadar başörtülü kişi vardı, bugün hiç bir sorun yaşanmadı.

Yazar Hakkında

SS Haber Merkezi

SS Haber Merkezi sosyal medya, teknoloji ,internet ve bilişim dünyasını ilgilendiren haber ve konuları araştırarak sosyalsosyal.com ziyaretçilerine ulaştırır.