Uygulamalar

Gezginlerin Kullanması Gereken Ücretsiz 10 Uygulama

Gezmek, kuşkusuz herkese iyi gelen bir eylemdir. Söz konusu ”İyilik” fiziksel ve sosyal anlamda nefes almaya ve hayata karşı hayatın içinde kısa bir mola vermeye işaret eder. Bu nedenle olmalı ki ”Çok okuyan değil; çok gezen bilir.” deyimi bizlere her defasında gezip görmenin daha önemli olduğunu anımsatır. Gezgin olmanın en güzel ve özel yanıysa iç sesi dış seslerle birleştirerek kişisel verimliliğinizi daha anlamlı hale getirebileceğiniz etkileşimler sağlamaktır.

Yeni yerleri gezmek, görmek ve öğrenmek isteyen macera ruhlu gezginlerin kullanması gereken 10 ücretsiz uygulamayı siz gezginlerin seyahatlerine maksimum fayda sağlaması amacıyla listeledik.

1. Tripadvisor

tripadvisaor

Tripadvisor, kullanarak gideceğiniz yer hakkında daha önceden bulunan kişilerin tavsiyelerini inceleyerek, şehirler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Uygulama içerisinde şehirdeki müzeler ve etkinlikler ile ilgili aktiviteler konusunda yardım alabilirsiniz. Bu sayede şehrin hangi bölgesinde nasıl bir konaklama tercihinde bulunabileceğiniz konusunda çıkarımlar yapabilirsiniz. Seyahatseverler tarafından eklenen fotoğrafların da yardımıyla kendinize en uygun seyahat planını oluşturabilirsiniz.

Tripadvisor uygulamasını IOS ve Android mağazalarından ücretsiz indirebilirsiniz.

2. Booking

booking-sosyal-sosyal

Booking, konaklama hizmetiyle gezginlere yardımcı olan uygulamadır. Kullanımı oldukça kolay olan uygulamanın en güzel özelliği ise, içerisinde konaklamalar ile ilgili ”fırsat” sunmasıdır. Erken rezervasyon yaparak otellerin hostellerden çok daha uygun fiyata geldiğini deneyimleyebilirsiniz. Uygulama, konaklayacak kişi sayısı, konaklama tipi ve hizmet seçenekleri bakımından ayrıntılı bilgi sunar. Uygulamayı indirerek offline mod aracılığıyla seyahat planınızı kaydedebilir, arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Booking, rezervasyonlarınızı iptal etmek istediğinizde ise hızlıca işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Booking uygulamasını IOS ve Android mağazalarından ücretsiz indirebilirsiniz.

3. Airbnb

airbnb

Airbnb, gezginlerin standart konaklamalarına alternatif olarak, evlerini veya odalarını kiralamak isteyen kişilerle iletişim kurmasına olanak sağlayan uygulamadır. Airbnb, aracı olmadan uygun fiyata konaklama hizmeti sunması bakımından önemlidir. Özellikle yurt dışı seyahatlerinde insanların karşılıklı güven duygusunu yaşamasına olanak sağlayan uygulama farklı kültürleri daha yakından tanıma fırsatı sunuyor.

Airbnb uygulamasını IOS ve Android mağazalarından ücretsiz indirebilirsiniz.

4. Maps.Me

maps.me

Maps.Me offline harita kullanım özelliğiyle imdadınıza yetişen uygulamadır. Mobil internet ya da Wi-Fi bağlantısı kurumadığınız anlarda GPS özelliğini aktif hale getirerek, konum bilginiz dahilinde ulaşmak istediğiniz noktaya size en uygun rotayı belirler. Seyahatiniz sırasında ihtiyaç duyduğunuz her an Maps.Me‘ yi kullanabilir, kaybolma korkusu olmadan gezinin tadını çıkarabilirsiniz. Uygulama içerisinde sürüş moduna uygun rota bilgisinin yer alması da apayrı bir güzelliktir.

Maps.Me uygulamasını IOS ve Android mağazalarından ücretsiz indirebilirsiniz.

5. Triposo

triposo

Triposo, seyahat planlama aracı olan uygulamadır. Triposo uygulamasını kullanmak için, seyahat öncesi gideceğiniz şehri indirmeniz gerekir. Sonrasında uygulama size gideceğiniz şehir hakkında tüm bilgileri ve fotoğrafları indiriyor. Triposo, şehir ve metro haritaları hizmetiyle ihtiyaç duyabileceğiniz ne varsa aramadan bulmanıza olanak sağlıyor. Uygulamanın bu özelliği sayesinde seyahat anında kaybolma gibi bir endişeniz kalmıyor.

Uygulamanın asıl özelliği ise City Walk (Şehir Yürüyüşü) sunması. Bu özelliği ”create city walk from starred” seçeneğiyle aktif hale getirerek, şehir içerisinde yaptığınız yürüyüşleri hesaplayabilirsiniz. Ayrıca circle (yuvarlak) seçeneği ile konakladığınız yer ile şehir arasında dairesel yürüyüşler yapabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey GPS’i aktif konuma getirmek. Triposo, çok yönlü olarak seyahatinizi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmenize yardımcı olur.

Triposo uygulamasını IOS ve Android mağazalarından ücretsiz indirebilirsiniz.

6. Currency

Currency

Currency döviz takibi yapmanızı sağlayan uygulama. Özellikle yurt dışı seyahatlerinizde offline olarak kullanabileceğiniz uygulama sayesinde, TL para biriminin seyahat rotanızdaki ülkelerin para birimi parametresini doğru bir şekilde öğrenebilirsiniz. Seyahat öncesi mobil cep telefonunuzda bulunması gereken en önemli uygulama diyebiliriz.

Currency uygulamasını IOS ve Android mağazalarından ücretsiz indirebilirsiniz.

7. Worldmate

worldmate

Wordmate tıpkı Triposo gibi seyahat planlayıcısıdır. Ancak diğerlerinden farklı olarak Worldmate siz gezginlerin tüm biletlerini toplar. Söz konusu biletler; uçak, etkinli, tren vb. olabileceği gibi otel rezervasyonu da olabilir. Sahip olduğunuz seyahat içerikli tüm bilgileri Worldmate gönderek, zamana bağlı olarak hatırlatıcı bilgiler alabiliyorsunuz. Örneğin; uçak bilet işlemleriniz gereği Check-in işleminizi uygulama aracılığıyla tamamlayabiliyorsunuz.

Worldmate uygulamasını IOS ve Android mağazalarından ücretsiz indirebilirsiniz.

8. Skyscanner

skyscanner

Skyscanner uygulaması, hava yollarını kullanmayı seven gezginlere özel ucuz uçak bileti bulmalarını sağlar. Uygulama sayesinde ucuz bilet gibi önemli bir seyahat maliyetini minimize edebilirsiniz. Ancak hemen hatırlatalım, ucuz uçak biletlerinde tarih değişikliği ve iptal seçenekleri olmaksızın hizmet almak demektir.

Skyscanner uygulamasını IOS ve Android mağazalarından indirebilirsiniz.

9. Travelnerd

Travelnerd

Travelnerd uygulaması ile havaalanlarını keşfedebilirsiniz. Uygulama içerisinde havaalanları hakkında detaylı bilgiler yer alır. Peki gezginler neden Travelnerd uygulamasını kullanmalı? Örneğin, uçuşla ilgili karşılaşabileceğiniz en muhtemel sorunlardan biri olan rötar dolasıyla, havaalanında geçirmeniz gereken sürenin uzaması durumunda uyuma ihtiyacınızı karşılayıp/ karşılayamamak durumunda fikir sahibi olmanıza olanak sağlar.

Travelnerd uygulamasını IOS mağazalarından ücretsiz indirebilirsiniz.

10. Rail Planner

railplanner

Rail Planner uygulaması interrail/eurail tarafından hazırlanan resmi tren rezervasyon ve takip uygulamasıdır. Uygulama aktarmalı ve ucuz trenleri bulmanıza olanak sağlar. Rail planner sayesinden offline olarak hangi tren, ne zaman, nerede sorularına yanıt bulabilirsiniz. Tıpkı Currency uygulamasında olduğu gibi internet bağlantısı kurulduğu anda uygulama kendini otomatik güncelleyerek, tren saatleri ve olası gecikmeler hakkında bildirimde bulunur. Ancak uygulamayı kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntı, sadece trenlerin rezervasyon içerip/içermediği hakkında bilgi alabiliyorsunuz. Uygulamadan rezervasyon yapma gibi bir şansınız yok.

Rail Planner uygulamasını IOS ve Android mağazalarından ücretsiz indirebilirsiniz.

Geçmiş zamanda interrail yapan bir gezgin olarak, sırt çantasını alarak maceraperest geziye çıkacak olan interrailcilere tavsiyem, tek çıksanız da çıkmasanız da Rail Planner olmazsa olmaz. 🙂

Yurt dışı gezisi öncesi yabancı dilinizde iyileştirme gerekiyorsa, ”İngilizce Öğreniminizi Kolaylaştıracak 5 Online Kaynak” yazımızı buradan inceleyebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Arife CEMREK

Anadolu Üniversitesi - Business Administration
Digibus - Content Manager
SosyalSosyal.com Author