Girişimcilik

Geliyoo Arama Motoru Türkiye’de Neler Yaptı? [İnfografik]

Birçok ülke Google’ın dünya genelindeki hakimiyetine rakip olarak kendi arama motorunun geliştirilmesi için adımlar attı. Bunun ilk örneği; Şu anda Türkiye’de de hizmete giren Rus arama motoru Yandex oldu. Sonrasında bunu Çin takip ederek Baidu arama motorunu hizmete açmıştı.

Geliyoo, dünyanın önde gelen arama motorlarına Türkiye’den rakip bir arama motoru olarak 2010 yılında yayına açıldı.

Türkiye’de kendi arama botuna sahip ilk arama motoru olan Geliyoo kendi verilerilerini topluyor ve semantic web, hadoop, elastic search ve daha bir çok sistem altyapısı üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.  Saniyede ortalama 100 Url indexleme kapasitesine ve hızına sahip olan GeliyooBot/1.0’ın ilk versiyonu, internet siteleri Url’leri üzerinde bir çok kalite ve güvenlik analizi yapılıyor.

2013 ilk 6 Ay Arama Motoru Reklam Yatırımları 266,80 Milyon TL

Türkiye’de IAB Türkiye verilerine göre arama motoru reklam harcamaları 2012 yılında 448 Milyon TL iken 2013’ün ilk 6 ay ölçümlerinde %35,76 artmıştır.

İlk Türk İnternet Tarayıcı Yolda

Türkiye arama motorları pazarına %94 oranında Google hakim ve bu pazardan pay alabilmek için global örneklerinde olduğu gibi arama motorunu desteklemek üzere ilk yerli tarayıcı çalışmasını duyuran Geliyoo, 2013 sonlarında Geliyoo Browser’ı kullanıma sunacak. Entegre olarak torrent dosyaları ve birçok farklı uzantılı dosya ve video indirme özelliği bulunan yerli tarayıcı Geliyoo Browser’da anlık mesajlaşma sistemi de entegre olarak hizmete sunulması bekleniyor.

Geliyooİnfografik2013

 

Yazar Hakkında

Salih ÇAKTI

Founder of Digi Kitchen