Teknoloji

Geleceğin Sınıfları

Bakmayın “geleceğin sınıfları” diye başlık attığıma. Aslında bu çoktan olması gereken şeydi. Steve Jobs ve Bill Gates’in hemfikir olduğu nadir konulardan biri de bilgisayarların eğitim sektörünü diğer sektörlere oranla şaşırtıcı derecede az değiştirmiş olması. Her ne kadar artık sınıflara en azından bir bilgisayar, projeksiyon, akıllı tahta konulmaya çalışılsa da gerçek şu ki sınıfların çoğu hâlâ bir tahta, bir pano ve sıralardan oluşuyor. Tıpkı 100 yıl önce olduğu gibi.

90’larda her aile eve öncelikle “çocuk ders çalışsın”  mantığıyla bilgisayar alırdı fakat o bilgisayar her ne hikmetse hemen fifa98 ve bilumum araba yarışlarının oynandığı bir oyun istasyonuna dönüşürdü. Zaman yine değişti, şimdi devlet her öğrenciye tablet bilgisayar veriyor, bu harika ama öğrenciler o tabletlerde Angry Birds oynayacaksa yine bir faydası olmayacak. Demek istediğim çözüm teknoloji satın almak değil, o teknolojiyi en iyi biçimde kullanacak müfredat üretmek.

  • Eğitime katkıda bulunmak için projeler üreten bir teknoloji şirketi (Intel) geleceğin sınıflarını nasıl mümkün kılabilecekleri konusunda bir video hazırlamış.
  • Videoda öğrenciler belli ağırlıkta yıkılmayacak bir köprü tasarlamak için gruplar halinde işbirliği yaparak çalışıyor, inşaat mühendisleriyle canlı bağlantı yapıp fikir alışverişinde bulunuyor, bilgisayarda simülasyonlar deniyor, 3 boyutlu yazıcıda köprü parçalarını üretiyorlar.
  • Bütün donanımlar uygun yazılımlarla entegre edilmiş. Böyle bir sınıfta hangi öğrenci okumak istemez? Ya da böyle bir sınıfta hangi öğretmen ders anlatmak istemez? (: İzleyin, bana hak vereceksiniz.

Yazar Hakkında

Çağrı Menteş

Yeni nesil İngilizce öğretmeni. Youtube'da video dersler yayınlıyor, online canlı dersler veriyor ve teknolojinin eğitime hizmet etmesi için kafa yoruyor. Gönüllülük esasına dayalı çalışmayı sever, okulunun eğitimini engellemesine asla izin vermez.