Foursquare

Foursquare artık Türkçe!

Foursquare Türkiye olarak bize en çok sorulan sorulardan biri foursquare’in ne zaman Türkçe’ye çevrileceği sorusuydu. Doğruya doğru foursquare’in en popüler olduğu ülkelerden biri olan, kendisine özel bir şehir rozeti bulunan ve artık 200.000 check-in yapılmış mekanları bulunan bir ülkenin foursquare’i kendi dilinde kullanması gerekliydi.

Bundan yaklaşık 3 ay önce Foursquare’in sevgili Topluluk Yöneticisi Nina bize ulaştı ve müjdeli haberi verdi: Foursquare artık Türkçe olacak ve bir ilk olarak çeviri işini topluluğun kendisi yani Foursquare Türkiye Superuser’ları yapacaktı!

Ekip olarak bu fikre herkes büyük bir heyecanla yaklaştı, dile kolay bunca zamandır herkesin severek kullandığı uygulama artık Türkçe olacak üstelik çeviri işini de bizzat yapacaktık. Hemen ekipten gönüllüler seçildi, çeviri işi kolay gibi görünse de insanın vakit ayırması gereken ve dikkatli olması gereken bir işti. Gönüllü çevirmen ve güvenilir onaylayıcı gibi iki küçük grup oluşturularak daha önce çeviri tecrübesi bulunan arkadaşlar hem çevirmenlik yapacak hem de diğer çevirmenlerin çevirilerini onaylayacaktı.

İşler başta çok kolay görünse de böylesine büyük bir uygulamayı çevirmek kolay olmadı. İlk başlarda foursquare’de sıkça kullanılan bazı terimlerin Türkçe karşılıklarını ortak kararlarla oylamaya sunarak belirledik. Buradaki terimlerin %90′ında konsensüs kolay bir şekilde sağlandı, ancak bazı kelimelerde bu karar çok kolay alınmadı desek yeridir. Türkçe’nin İngilizce ve diğer Latin dillerine göre farklı bir aileden olması ve bazı kelimelerin tam karşılığının bulunmaması sonucu bazı çevirilerin kararlarını sonraya bırakmak durumunda kaldık. Basit bir uygulama gibi görünen foursquare’de çevrilmesi gereken çok fazla modül olduğunu işin içine girince fark ettik.

Bazı kelimeler üzerinde hemen uzlaşıldığından bahsetmiştim, örnek vermek gerekirse Tip-Tavsiye, Explore-Keşfet, Place-Mekan gibi çeviriler üzerinde hemen anlaşma sağlandı. Ancak check-in ve özellikle de mayor/mayorship terimlerini çevirirken uzun tartışmalar yaşandı. Sonunda check-in dilimize yerleşmiş olduğu için isim halini “check-in”, fiil halini ise “check-in yapmak” olarak kullanmaya karar verdik. Mayor için ise çok değişik öneriler geldi, dilimizdeki anlamı “belediye başkanı” olsa da foursquare’de böyle bir kullanım uygun olmayacağından “muhtar”, “müdavim” gibi alternatiflerin yanı sıra “başkan” alternatifi uzun süre düşünüldü. Sonunda dilimizde olmasa da bu şekilde kalmasını uygun gördüğümüz “mayor” ve “mayorluk” kavramlarında karar kıldık.

Bir diğer zorluk da Türkçe’nin bitişken bir dil olmasından kaynaklanıyordu. Örneğin İngilizce’de “at Levent” olarak geçen bir öbeğin Türkçe’si “Levent’te” olması gerekirken burada geçen mekanın son sessizini ve seslisini bilmediğimizden birçok yerde “Levent mekanında” çevirisini kullandık. Mobil sürümlerde yer problemi de olduğundan bazılarında ise genel kullanımlar seçerek ” ‘de/’den” gibi kalıplar kullanmak durumunda kaldık. Burada topluluk yöneticimiz Nina’ya da sabrından ve sorunlarımızla anında ilgilenmesinden dolayı ayrıca teşekkür etmek isteriz.

Nihayet geçtiğimiz hafta mobil sürümlerin çevirilerini tamamladık, çeviriler elbette mükemmel değil bu işi gönüllü yaptığımız için eksiklikler/hatalar mutlaka göze çarpacaktır. Kullanıcılardan ricamız gördükleri eksiklikleri bize bildirmeleri; düzeltilebilecek hatalara veya değişik çeviri önerilerine sonuna kadar açığız.

Foursquare Türkiye

Yazar Hakkında

SS Haber Merkezi

SS Haber Merkezi sosyal medya, teknoloji ,internet ve bilişim dünyasını ilgilendiren haber ve konuları araştırarak sosyalsosyal.com ziyaretçilerine ulaştırır.