Sosyal Medya

Firmalar için Sosyal Medya Rehberi I

Günümüzde birçok firmanın web sitesi var. Firmalar web sitelerini internet üzerinden müşteri bulmak yada prestij kazanmak için tercih ediyorlar. Web sitesinin dışında sosyal medyayı kullanarak daha çok müşteri adayının sizi bulmasını sağlayabilirsiniz veya kendi müşterilerinizi sosyal medyayı etkili kullanarak bulabilirsiniz. Sosyal medyada hangi platformlarda yer alacağınıza karar vermeden önce, önceliğiniz müşteri olmalı yani müşteri odaklı bir bakış açısıyla yer alacağınız platformları seçmelisiniz.

Öncelikle şu sorunun cevabını aramalısınız; “Müşterilerim nerede vakit harcıyorlar?”

Örnek bir firma üzerinden devam edelim.

Teknik servis hizmeti veren bir firma sosyal medya da hangi platformlarda yer almalı?

· Teknik servis hizmeti veren bir firma son kullanıcıya veya markalara hizmet verebilir.
· Hem son kullanıcılara yakın olabilecekleri hem de markaların dikkatini çekebilecekleri platformlarda yer almalılar.

Son kullanıcılara yakın olmak isteyen bir teknik servis firmaları aşağıdaki sosyal medya platformunda yer almalılar;

Twitter: Kullanıcılarının anlık bilgi paylaştığı bu platform bir teknik servis firması için son kullanıcılara ulaşabileceği en uygun yerlerden biridir. Örneğin bilgisayarı,televizyonu yada cep telefonu bozulan bir twitter kullanıcısı aşağıdaki paylaşımları yapabilir; http://search.twitter.com üzerinden ilgili anahtar kelimeleri yazarak “bilgisayarım bozuldu” yazıp arama yapıyoruz.

Yukarıda da gördüğünüz gibi hergün binlerce twitter kullanıcısı teknik servis firmalarına şu mesajı veriyor; “Bilgisayarım bozuldu”

Twitter’ı aktif olarak kullanan bir teknik servis firması bu kullanıcılara ulaşıp problemi hakkında bilgi aldıktan sonra nasıl yardımcı olabileceğini son kullanıcılara sunabilir.

Firmalar İçin Sosyal Medya Rehberi I başlıklı yazımızda ilk olarak Twitter’ın kullanımına yönelik bilgiler paylaştık. Sonraki yazımız da slideshare ile devam edeceğiz.

Yazar Hakkında

Salih ÇAKTI

Founder of Digi Kitchen