Sosyal Medya

Filistin Direnişini Anlatan En İyi 7 Şarkı

Filistin‘de yıllardır yaşanan zulme dair, dünyanın farklı ülkerinde yaşayan farklı dil ve dine mensup sanatçılar tarafından yapılan birçok şarkı var. Bu şarkılardan 7 tanesini sizler için derledik.

1- Latin Amerika ülkelerinin Gazze‘de yaşanan soykırım sonrasında gösterdikleri aksiyoner tepki ortada. Bu yüzden listemizin ilk sırasında Latin Amerika’lı rock grubu Ska-p var. Şarkı dili İspanyolca.

2- Listemizin ikinci sırasında birçok tanınmış sanatçının bir araya gelip söylediği “Filistin’e Özgürlük” şarkısı var. Şarkı dili İngilizce.

3- Listemizin 3. sırasında tanınmış isim Pink Floyd tarafından söylenen “Song for Palestine” var. Şarkı dili İngilizce.

4- Listemizin dördüncü sırasında dünyanın neresinde bir afet veya soykırım yaşansa şarkılarıyla buna destek veren Micheal Heart var. “We will not go down!” Şarkı dili İngilizce.

5- Kuzey Afrika’nın önemli ses sanatçılarından biri olan Amel Mathlouithi ve Code Rouge Filistin’de gerçekleşen soykırımı güzel bir video klip ile özetlemişler. Şarkı dili Fransızca.

6- Listemizin 6. sırasında ünlü Maher Zahin var. Şarkısı “Filistin Özgür Kalacak!”

7- Listemizin son belki de en iyi şarkısı yine Amel Mathlouithi’den geliyor.

Ülkemizn sanatçılarının yaptığı bir çalışma var mı acaba diye epey araştırma yaptım fakat bulamadım. Sanırım kafamda yer bulan sanatçı kavramını sorgulamam gerekiyor. Es geçtiğimiz çalışmalar varsa lütfen bize yorum olarak yazın.

Yazar Hakkında

Salih ÇAKTI

Founder of Digi Kitchen