Teknoloji

Fiberde En Hızlı Büyüyen 3 Ülkeden Biriyiz

Fiber internet  konusunda Türkiye’nin dünyada en hızlı büyüme gösteren ülkelerden biri olduğunu hatırlatan Erkan, “Avrupa FTTH Konseyi’nin son raporuna göre Türkiye, penetrasyon açısından Güney Kore, Hong Kong ve Japonya’nın başı çektiği dünya sıralamasında Fransa, İspanya, Kanada, İtalya gibi gelişmiş ülkelerin üzerinde yer alıyor. 200 binin üstünde abonesi olan ülkeler arasında son 3 yıldır İspanya ile birlikte en yüksek büyüme gösteren ülke olarak Türkiye karşımıza çıkıyor.” dedi.

Avrupa genelinde durumun daha da iyi olduğunu vurgulayan Erkan, “Avrupa’da yeni abone sayısı bakımından ilk 5 sıralamasında Türkiye; Fransa ve Hollanda’yı geride bırakarak, Ukrayna ve Rusya’nın ardından üçüncü sırada yer alıyor. Yine aynı raporda 1 milyonun üzerinde hane erişimine sahip ülkeler arasında Türkiye, Ukrayna ve Hollanda ile birlikte en hızlı büyüyen 3 ülke arasında.” diye konuştu.

Erkan, raporda Avrupa’da bu yılın ilk yarısı itibariyle toplam 260 civarında fiber projesi bulunduğunu, Turkcell Superonline’ın tüm bu projeler arasında 1 milyonun üstünde hane erişimine sahip 11 proje arasında yer aldığını söyledi.

Erkan: “Fiber yayılımı için özel sektör ve  kamu el ele vermeli”
Kendi evinde de kısa bir süre önce fiber internete kavuşan Erkan, “Bu yıl belediyelerle önemli işbirliklerine imza attık. Kadıköy Belediyesi de bunlardan biri. Bu işbirliği sayesinde artık ben de evimde ışık hızında internetin tadını çıkarıyorum. Bu ayrıcalığı daha fazla kişiye sunabilmemiz için belediyeler ile güçlü iş birlikleri geliştirmemiz gerekiyor. Dünyadaki pek çok örneğe baktığımızda fiber internet yayılımında özel sektör ve kamu vizyonunun paralel olmasının ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. Bizim sık sık dile getirdiğimiz Google’ın Kansas City’deki projesi bunun en güzel örneklerinden. Belediyenin, Google’ın ve Kansas City halkının uyumlu çalışmasıyla şehirde altyapı kısa sürede oluşturuldu ve şu anda saniyede 1000 Mb internete kavuşmak için gün sayıyorlar.” dedi.

Kadıköy’de 100 bin haneye ”ışık hızında” fiber internet
2012’de belediyelerle önemli iş birliklerine imza atan Turkcell Superonline, Trabzon ve Kayseri’nin de eklenmesiyle fiber şehirlerin sayısını 12’ye çıkardı. Çalışmalar tamamlandığında Trabzon’da 25 bin, Kayseri’de ise 80 bin haneye 1000 Mbps fiber internet altyapısı ulaştırmış olacaklar. İstanbul Kadıköy’de de Mayıs ayında çalışmalara başlayan Turkcell Superonline, 2012 sonunda 20 bin eve kadar fiber internet hizmeti götürmeyi planlıyor. Çalışmalar önümüzdeki yıl da sürecek ve tamamlandığında Kadıköy ilçesi genelinde 100 bine yakın haneye saniyede 1000 Mb internet sunulabilecek.

Başakşehir’de Yaşam Laboratuvarı
Başakşehir Belediyesi, teknoloji kullanımı ve yaratıcılıkta dünya şehirlerini örnek alarak geliştirdiği projesi Living Lab (Yaşam Laborutuvarı) için Turkcell Superonline ile iş birliği yapıyor. Proje kapsamında Başakşehir Belediyesi, her eve saniyede 1000 Mb internet erişimi sağlamayı hedefliyor. Türkiye’de şu anda bu hızı sunabilen tek operatör Turkcell Superonline, proje kapsamında Başakşehir’e tam 30 km fiber kablo döşedi, 2000 haneye altyapıyı ulaştırdı.

Twitter ile doğrudan erişim anlaşması

Bir başka yeniliğe de doğrudan erişim alanında adım attıklarını belirten Erkan, “Daha önce trafiğimizin yoğun

olduğu Yahoo, Google, Youtube ve Facebook ile peering anlaşmaları yaparak trafiği doğrudan almaya başlamıştık. Son olarak Twitter ile de vizeleri kaldırdık ve peering bağlantısı kurduk. Böylece Twitter ile de aramızda hiçbir internet operatör olmadan doğrudan erişim sağlamış olduk” dedi.

Turkcell Superonline’ın 9 yurtdışı sınır çıkış noktası üzerinden sağladığı uluslararası bağlantılar ile artık daha hızlı ve kesintisiz bir internet erişimi sunduğunu belirten Erkan; “Başta Almanya Frankfurt POP noktamız olmak üzere Avrupa’daki en önemli internet trafiği değişim noktaları olan Sofya, Londra ve Amsterdam ile bağlantılar yaptık. Ayrıca bu noktalardaki önemli içerik ve servis sağlayıcılarıyla yapmış olduğumuz doğrudan erişim (peering) bağlantıları ile bireysel, kurumsal ve toptan müşterilerimizin internet erişim hızlarını ve kalitelerini artırdık, “vizesiz internet” dönemini başlattık.” dedi.

Avrupa’da (AB39) yeni abone sayısına göre ilk 5 ülke

İnternet kullanımı motivasyonu araştırması

Turkcell Superonline Türkiye fiber pazarında ilk kez internet kullanımı motivasyonlarını araştırdı. Araştırmaya göre;

1.            EĞLENCE: Gerçek dünyadan biraz uzaklaşarak kafa dağıtmak, zaman geçirmek ve can sıkıntısını gidermek, eğlenerek sosyalleşmek için internet kullananlar. Bunlar  interneti “bir tür eğlence dünyası, oyun alanı” olarak tanımlarken,  çoğu zaman internet başında olmayı dışarda yapılacak bir çok aktiviteye tercih ediyorlar

2.            HAYATI YAKALAMA: Hayatı yönetmek, kontrol altında tutmak, haberdar olmak ve diğerlerinin tecrübelerinden yararlanmak için interneti kullananlar.  Genelikle ihtiyaç dahilinde internete girerek fazla zaman geçirmekten kaçınan bu grup, interneti “hayatı yakalamak ve geride kalmamak için organize edici bir araç” olarak görüyor.

3.            PAYLAŞIM: Yeni insanlarla tanışmak ve kaynaşmak için interneti kullananlar. Internette sosyalleşmenin gerçek hayatta sosyalleşmekten çok da farklı olmadığını düşünen bu grup interneti “var olan çevreyi genişleten ve dostlukları pekiştiren bir araç” olarak görüyor. Çoğunlukla chat yaparak zaman geçiriyorlar.

4.            STATÜ: Interneti, öğrenmek, uzmanlaşmak, fikir lideri olmak ve saygınlık kazanmak için kullananlar. Bu grup interneti “beslenme kaynağı ve kişisel gelişim aracı” olarak tanımlıyor. Internette geçirdikleri vakti “kendilerini geliştirme yatırımı” ya da “kimliğini oluşturma aracı” olarak görüyor ve bu süreyi ilgilendiği alanlara göre planlayarak geçiriyor.

Yazar Hakkında

SS Haber Merkezi

SS Haber Merkezi sosyal medya, teknoloji ,internet ve bilişim dünyasını ilgilendiren haber ve konuları araştırarak sosyalsosyal.com ziyaretçilerine ulaştırır.