Twitter

Fenomen

Kuşkusuz ünlü olmak fenomen olmak için gereken en önemli koşullardan bir tanesidir. Ama tek başına ünlü olmak fenomen olmak için yeterli midir tartışırız. Bana göre fenomen olmak için ikinci gerekli koşul yaratıcı olmak. Yaratıcı olmak,  yeniliklerle beraber dokunabildiğiniz kadar çok algıya dokunabilmek fenomen olmanın sihirli iksiri olsa gerek. Konu algılardan açılmışken şunu da atlamamak gerek herkesin algısı farklıdır. Aldığınız eğitimden büyüdüğünüz çevreye kadar her etken algınızı farklılaştırır. Birbirinden değişik onca farklı algıya dokunabilmek ise çok kolay bir iş değildir. Bir yetenek midir, yoksa planlı-programlı bir ekip çalışması  gerektirir mi bilemem ama başlangıç noktası her zaman amatör bir heyecandır.

Tumblr diyor ki; dünyanın en yaratıcı insanları burada ! Evet doğru dünyanın en yaratıcı insanları Tumblr’da ve her geçen gün daha da kalabalıklaşıyor. Lezzet üstüne lezzet, farklılık üstüne farklılık. Okumakta yazmakta keyif veriyor. Tumblr’in kendi fenomenleri var mı bilmiyorum ama benim için Tumblr fenomenin ta kendisi. Tıpkı Twitter gibi. Twitter de asrın fenomenlerinden. Peki Facebook ve Google , onlar içinde fenomen diyebilir miyiz? Bence diyemeyiz, onlar daha çok akıllı stratejileri olan ve bu stratejleri uygulayabilecek kadrolara sahip işadamları. Fenomenlik bir durumları yok ama yiğidin hakkını da vermek lazım. Onların vakti zamanında yaptıkları çok şeyi değiştirdi, farklılaştırdı. Hele ki Google ezber bozdu, o yüzden hala çok seviyoruz.

Bu fenomenlik işi aslında zor , tırmanmak sürekli tırmanmak gerekiyor. Olduğunuz yerde saymaya başladığınız anda birileri geliyor ve sizi geçiyor. Yerinizden olmuyorsunuz ama ilerlemediğiniz için sıkıcı olmaya başlıyorsunuz. Birde taklit edenler oluyor, yalnız dikkat etmek lazım boynuz kulağı geçer ise koltuğunuzu paylaşmak hatta terketmek zorunda kalabilirsiniz. Facebook ve Google’ın başarısının sırrı aslında burada gizli. Fenomen olmak için zorlamadılar, akıllı gittiler vazgeçilmez olmaya oynadılar. Sürekli geleceğe yatırım yaptılar hatta geleceği kendileri belirlediler. Hala da devam ediyorlar. Onların kıyasıya yürüttükleri bu stratejileri yeni nesil iletişim ve bilişimi de yakından ilgilendiriyor. Kendi kurallarını belirleyebilmek ayrıcalıktır ama o ayrıcalığı kazanmak ciddiyet ve disiplin ister. Özellikle Google inovasyonun kendisi olurken, facebook inovasyon yıldızları ile akıllı işbirlikleri yaparak büyüdüler.

Apple da ayrı bir konudur. Onunla ilgili fenomen mi, rock-star mı karar verebilmiş değilim. Ama bir ezber bozanda o dur. Henüz farkında değiliz ama Google demek ne kadar İnternet demek ise Apple demekte o kadar Mobil demek. Mobil konusuna sıçrarsak eğer 1-2 sene sonra sadece Mobil demeye başladığımızda ya da internet dediğimizde mobil anlamaya başladığımzda aslında Steve Jobs’un herkesi bir hamlede altettiğini kavramış olacağız. Şu günlerde her şey bir değişim içinde. Bireylerin teknoloji ile olan bağlarından tutunda iş dünyasının çalışma prensiplerine kadar. Bu değişim içerisinde ise herkes kendine bir yer edinme, tutunma gayretinde. Kimileri fenomen  kimileri ise vazgeçilmez olmaya oynuyor.

 

Şimdi yukarıdaki resme dikkatle bakmanızı rica ediyorum. Bu aslında bir resim değil , banner reklamı ! Benzerlerinden farklı bir banner. Dikkat ederseniz sol köşesinde “pin it” tuşu var. Reklamı veren Gucci, yayınlayanlar ise prestij ve itibar sahibi internet siteleri.  “Pin it” tuşuna bastığınızda Pinterest’ te paylaşabilmeniz için iki tane resim açılıyor. Şimdi soruyorum sizlere ; bu resimdeki fenomen ya da fenomenler nelerdir? Bana kalır ise yanıt ne Pinterest ne de Gucci. Yanıt reklamda oynayan Model’de olabilir, reklama konu ayakkabı da olabilir. Ne Gucci ne de Pinterest bu fotoğraf karesindeki fenomenler değil. Olmak gayretleride yok. Gucci bazı hanımların vazgeçilmezi , Pinterest ise ezber bozmaya geliyor. Bu reklam da bunun ilk adımı ! Bundan sonra dikkatle takip etmek lazım, zira mobil güçlendikçe Pinterest hem reklamcılığın hem de e-ticaretin ezberini bozacak. Söylemedi demeyin uyarmıştım derim !

Yazar Hakkında

Aslıhan Kaya

Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirdikten sonra cok uzun yıllar bankacılık yaptı. Ama bir teknoloji ve matematik sevdalısı olduğu için iphone kullanmayı öğrenmek ve toplama-çıkarma işlemlerini hatasız yapabilmek için ileri seviye matematiksel modellemeler yapan ve yeni teknolojiler geliştiren bir firmanın kuruluşundan bu yana aynı firmada yöneticilik yapmaktadır.
@aslhnky via twitter