Facebook

Facebook’un Yeni Beğeni Emojileri Neleri Değiştirecek?

Daha önceden Facebook’ta artık dislikle olacak haberlerinden sonra, Facebook yeni butonlarını sessiz sedasız aktif etti. Dislike yok tabi bu arada. İlk etapta sadece beğen ikonlarının değiştiğini düşünmüştüm ancak sonradan beğen dışında alternatif olarak 5 tane daha butonun geldiğini görünce şaşırmadım değil. Love (muhteşem),  wow (inanılmaz) angry (kızgın) ve sad (üzgün) şekliden fikrimizi tek tuşla belirtebileceğiz. Eminim ki, uzun zamandır üzerinde titizlikle çalışılmıştır. Hala emojileri göremeyenler varsa beğenin üstüne mouse ile gelip beklemeniz yeterlidir. Peki, Facebook‘un yeni beğeni emojileri neleri değiştirecek dersiniz, gelin birlikte inceleyelim. 

Tepkimizi Belirtmememiz İçin Bir Neden Yok!

Screenshot_1

Kullanıcı yorumları ise “Artık cenazelerde beğen tuşuna basmayacağız” şeklinde oldu. Bu sorunu ben de yaşıyordum açıkçası demek ki ihtiyaç hasıl olmuş oldu. Yani artık beğen tuşlarına basmamak için neredeyse hiçbir sebebimiz kalmadı. Sevmediğimiz bir düşünce için bile kızgınlığımızı ifade edeceğiz.

Yeni Butonlar Neleri Değiştirecek?

Öncelikle neden emojiler sorusunun cevabını verelim; beğenmek yorum yapmaktan çok daha basittir. Yeni butonlar etkileşimi kesinlikle arttıracaktır. Dolayısıyla bu etkileşim Facebook’ta geçirilecek zamanı da kesinlikle etkileyecektir genele yaydığımızda ciddi istatistikler çıkacaktır. Sayfa yöneticileri için de biraz da tedirginlik getirebilir, düşünsenize bir paylaşım yapıyorsunuz 100 beğeni geliyor 70’i kızgın şeklinde.

Şuan istatistikler kısmında beğenilerin detaylarını göremedim;ancak ilerleyen zamanlarda geleceğini tahmin ediyorum. İstatistik veriler gelmese bile sosyal medya araçları raporlamaya yardımcı olacaktır. Raporlama sayesinden beğenilerin kaçı olumsuz kaçı olumlu ya da kaçı üzgün şekilde gerçekleşmiş gözlemleyebiliriz diye düşünmekteyim.

Raporların bir başka göstergesi paylaşımların kalitesini de ölçümleyecektir. Alışagelen standart paylaşımlarda olduğu gibi Facebook reklamları içinde reklamın kalitesine de etki edecektir.

En Çok Hangi Emoji Kullanılır?

En çok kullanılacak emoji ise tabi ki beğen ve üzgün olacaktır. .Değişen  beğen butonu içerisinde yine ilk sırada ”beğen butonu”  yer alacaktır. Değişime ayak uydurmak bir süre için askıda kalabilir. Bunun nedeni, kullanıcıların emojilerin farkının deneyimlenerek öğrenilecek olmasıdır. Üzgün butonun tercih edilmesi ise gerçek anlamda ihtiyaç olması ve başka bir alternatifinin olmamasıdır.

facebook-emojili-like

Eklenen emojiler tabi ki de yeterli değil. Mesela like butonlarını ilk paylaştığımda bir arkadaşım ” Afiyet olsun!” beğenisi de istediğini belirtti. Bence de söylediğinde haklılık payı var. Öyle tahmin ediyorum ki, ilerleyen günlerde Facebook emojilerine yenilerini ekleyecektir.  Yani bence eklemelidir. 🙂

Konuk Yazar: Alay Onay 

İletişim: Facebook Twitter

Yazar Hakkında

Arife CEMREK

Anadolu Üniversitesi - Business Administration
Digibus - Content Manager
SosyalSosyal.com Author