Facebook Sosyal Medya

Facebook’un Reklam Politikaları

Yaklaşık bir yıldır Facebook’un “ Sayfa” lara yönelik uyguladığı ambargo  markaları, toplulukları, projeleri epey üzdü.  Peki nedir Facebook’un sayfalara koyduğu bu ambargo ?

Facebook’un Türkiye’deki yaygınlaşma zamanlarına dönersek, açmış olduğumuz sayfalara arkadaş olduğumuz kişileri belirli kodlarla hızlı bir şekilde davet edebiliyorduk ve üstüne üstlük bu davetler gönderdiğimiz kişilere direk bildirim olarak gidiyor ve sağ sütunda sürekli görünüyordu. Fakat Facebook, içerideki markalaşma ve ilerleyen kişisel reklamcılığın farkına vardığında bu özelliği oldukça kısıtladı.

Bu ve bunun gibi bir çok kısıtlamaya rağmen Facebook içerisindeki Pazar büyümeye hızla devam etti.  Şu an pekte büyük bir rakam olmayan 5000 10.000 ler o zamanların popüler sayfalarındandı.
( Facebook’un yakaladığı hızı “ o zamanlar “ ikilisini kullandığımda daha iyi anlıyorum…  )

Bunun bir önlemi olarak  facebook “ ERİŞİM “ adlı yüzyılın buluşunu ortaya çıkardı. Organik Erişim – Satın Alınan Erişim : Bizim işimiz şimdilik bunlarla.

Peki Organik Erişim Nedir ?
Organik Erişim bir gönderi kişiler tarafından beğenildiğinde, yorum yapıldığında, paylaşıldığında, bir ankete cevap verdiğinde, bir etkinliğine katılma durumunda paylaşılan haberi gören kişiler ve gönderinizi haber kaynağı veya  sayfanızda gören tekil kişi sayısı.

Satın Alınan ( alınamadı ) Erişim nedir ?
Gönderinizi bir reklam aracılığıyla gören tekil kişi sayısı.

Sayfanızı milyonlar beğenebilir. Bir dünya starısınız, belki de 3 kişiden birinin kullandığı bir marka, belki de bir havayolu şirketi!
Sayfanızı onlarda billboardun köşesine koymuş olduğunuz facebook adresinizle milyonlara ulaştırmış olabilirsiniz. Ama umarım bütün paranızı billboardlar reklamları ile harcamamışsınızdır.

Facebook yapmış olduğu erişim ambargosu sonucunda sayfanızı milyonlarca kişi beğenmiş olsa bile, gönderilerinizi bu beğenenlerin sadece bir kısmına gösteriyor. Geçtiğimiz aylarda bu gösterim oldukça düştü.
Tamam çok uçmayalım.

30.000 kişinin beğendiği bir sayfa düşünün. Tahmin edersiniz ki bu 30.000 insan bu x sayfasını bilerek ve isteyerek beğeniyor. Yani bu insanların amacı yüksek ihtimalle sayfanın paylaşacağı gönderileri görmek. Zaten bütün bu devran bunun için dönmüyor mu ? J
Facebook’un bu hamlesinin sonucunda paylaşılan bir gönderi ortalama 1000 – 3000 arasında kişiye gösteriliyor. İşte facebook burada isteğine kavuşuyor ki   “ Satın Alınan Erişim “.

Facebook_Reklam

Eğer sayfanızı beğenen herkesin paylaştıklarınızı görmesini istiyorsanız, her gönderi ve ya belirlediğiniz paylaşımlar için facebook’a ücret ödeyerek herkesin hatta çok daha fazla kişinin gönderinize erişmesini sağlayabiliyorsunuz.  Bunun gibi atladığımız kim bilir kaç politika değişti. Facebook Genel Kurulu’nda kim bilir ne kavgalar verildi 🙂 Anlatması ve okuması bu kadar kolay olsa da bir sayfa açıp bunu yaşamadan bilemezsiniz. Önümüzdeki günlerde Twitter, Pinterest gibi diğer sosyal ağların bu tarz icatlar çıkarmaması dileğiyle

Yazar Hakkında