Sosyal Medya

Facebook’dan Görme Engellilere Görsel Tanıma Özelliği

Facebook, bugünden itibaren örnek alınacak bir uygulamaya imza attı. Görme engellilerin Facebook‘dan daha çok yararlanabilmesi hedeflenerek görsel tanıma sistemi uygulamasını geliştirdiğini duyurmuştu. Bugün bu özelliğin İOS uygulaması için kullanılabilir olduğunu açıkladı.

45

Facebook Erişilebillirlik Birimi tarafından yapılan açıklamaya göre her gün Facebook, Instagram ve WhatsApp’ta 2 milyardan fazla fotoğraf paylaşılıyor ve dünyada 39 milyon insan tamamen görme engelli. Ciddi görme kaybı olan insan sayısı ise 246 milyonu buluyor.

Facebook, kaç tane görme engelli üyesi olduğunu paylaşmıyor. Fakat 1,59 milyar aylık aktif kullanıcıya sahip Facebook’ta çok sayıda görme engelli kullanıcının olduğunu kabul etmek zor değil ve Facebook’un bu yeniliği o kişilerin fotoğraflarda ne olduğunu ‘görmesini’ sağlayacak.

Otomatik Alternatif Metin adlı yenilik Facebook‘un görsel tanıma çalışmalarının bir ürünü. Yapay zeka teknolojileri kullanılarak herhangi bir görseldeki nesneleri tanıyıp fotoğrafın altına metin olarak iliştiriyor. Böylece görme engellilerin kullandığı ekran okuma araçları sadece ‘fotoğraf‘ deyip geçmek yerine , ‘fotoğraf, gülümseyen iki kişi ve kırmızı bir araba içeriyor olabilir’ gibi bir açıklama okuyor. Tabi şimdilik tüm bunlar İngilizce dilinde ve İOS Facebook uygulaması için geçerli.

Facebook sinirsel ağ temelinde milyarlarca parametre ve milyonlarca örnek üzerinden geliştirdiği bu özelliği daha da geliştirmeyi ve yaygınlaştırmayı hedefliyor.

Yazar Hakkında