Facebook

Facebook Zaman Tüneline Organ Bağışı Seçeneği Ekledi

2004 yılında iki üniversite öğrencisinin üniversite içerisinde haberleşmek amacıyla geliştirmiş oldukları sosyal ağ Facebook, dünyanın bütün ülkelerinden 1 milyara yaklaşan üye sayısıyla bir sosyal medya fenomeni haline geldi. Kısa sürede bu denli büyüyen Facebook’un Instagram’ı satın almasının yankıları hala sürerken,şimdi de karşımıza büyük bir sosyal sorumluluk projesiyle çıktı.

Mashable sitesinin haberine göre, Facebook zaman tüneline organ donörü seçeneği ekleyeceğini duyurdu. Tüm dünyada  milyonlarca kalp, böbrek ve karaciğer gibi hayati önem taşıyan organların nakli için uygun donör bekleyen hastalara umut olup olmayacağını önümüzde ki günler gösterecek.

Donör olmak isteyenlerin yapacağı işlem oldukça basit.  Yapılması gereken  Zaman tünelinde “Hayatındaki önemli gelişmeler” başlığı altında bulunan “sağlık ve sıhhat” kısmından organ donörü olmak istediğinizi belirtmek. Yine gizlilik ayarlarınızdan bu seçiminizi gizli veya herkese açık duruma getirebilirsiniz.

Günde ortalama 18 kişinin organ beklerken hayatını kaybettiğini düşünecek olursak Facebook’un bu konuda 1 milyara yakın kullanıcı sayısıyla büyük çapta bir farkındalık yaratabileceğini söyleyebiliriz.

Yazar Hakkında

Tuba Ayaz

Üniversitede Ekonometri eğitimi aldı. Türkiye'de sosyal medyanın gelişmesiyle birlikte bu alana olan ilgisi her geçen gün daha da arttı. Ankara'da bir sosyal medya ajansında sosyal medya sorumlusu olarak çalışmaktadır. Son gelişmeleri yakından takip eder. Okumayı sever, ara sıra yazar. Twitter: @_tubayaz