Facebook Sektörel Haberler

Facebook, Yüz Tanıma Şirketi Face.com’u 100 Milyon Dolara Alıyor

Sosyal Ağ Devi’nin, İsrailli yüz tanıma teknolojisi şirketi Face.com’u satın almak için görüştüğü belirtildi. Konuya ilişkin ilk haber İsrail’de kurumsal yayıncılık yapan Calcalist tarafından duyuruldu. Calcalist, daha önce de Apple’ın yine bir İsrail şirketi olan Anobit’i satın aldığını ilk duyuran yayın olmuştu. Face.com, Facebook üyelerinin adını bilmeseler de halihazırda kullandıkları iki uygulamasının üreticisi konumunda. “Photo Finder” ile “Photo Tagger”a ilaveten Face.com, üçüncü parti uygulamaların sosyal platforma erişimini sağlayan çözümler de sunuyor.

Facebook ile Face.com’un flörtü yeni değil. Facebook, daha önce 3 kez şirketi satın almak için girişimde bulunmuş, ancak fiyat uzlaşmazlığı nedeniyle bir anlaşmaya varılamamıştı. Ancak dedikodulara bakılırsa 100 milyon dolar ödemeye razı olan Facebook’un bu sefer hedefi 12’den vurduğu söylenebilir. Facebook’un, 13 elemanı ve 30 milyon kullanıcısı bulunan, 2 yaşındaki mobil fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram’a 1 milyar dolar nakit ve hisse opsiyonu  önerdiği düşünülecek olursa Face.com’u ucuza kapattığı söylenebilir.

2007 yılında kurulan Face.com, bugüne kadar toplamda 5.3 milyon dolara eşdeğer fon sağlamayı başardı. Tel Aviv ile Silikon Vadisi’nde iki ofisi bulunan şirketin halen 20 çalışanı bulunuyor. Anlaşmanın gerçekleşmesinin ardından şirket kurucuları, Gil Hirsch, Yaniv Taigman ve Moti Sniberg’in Facebook genel merkezinde çalışmak üzere Silikon Vadisi’ne gidecekleri ifade ediliyor.

Facebook, son olarak dün kendi cep telefonunu üreteceği dedikodusuyla gündeme gelmişti. Gözlemciler, şirketin Instagram ve Face.com’a yaptığı yatırımları, telefon örneğinde olduğu gibi rasyonel değerlendirerek fazlasıyla geri kazanabileceğini yorumluyor.

turk.internet

Yazar Hakkında

SS Haber Merkezi

SS Haber Merkezi sosyal medya, teknoloji ,internet ve bilişim dünyasını ilgilendiren haber ve konuları araştırarak sosyalsosyal.com ziyaretçilerine ulaştırır.