Facebook

Facebook Yazışmalarınızı İnceliyor !

Teknoloji haber sitesi Mashable dünyanın en büyük sosyal ağı Facebook’un kullanıcılarının yazışmalarını filtreleyerek incelediğini, elde ettiği bilgileri de FBI ve CIA gibi kuruluşlara servis ettiğini duyurdu.

Facebook’un ‘sıkı’ arkadaşı FBI!

Dünyanın en büyük sosyal ağı Facebook’un kullanıcılarının yazışmalarını filtreleyerek incelediği ve bu bilgileri FBI ile CIA gibi güvenlik kuruluşlarına servis ettiği, resmen ortaya çıktı. Teknoloji haber sitesi Mashable’da yer alan habere göre Facebook tüm anlık yazışmalar ve iletileri, “suçla mücadele” kapsamında tarıyor, eğer şüpheli bir davranış sezerse içeriği işaretliyor.

Facebook’un “insan bulutu madenciliği” adı verilen söz konusu faaliyeti nasıl gerçekleştirdiğini ise sosyal ağın güvenlik bölümünün başındaki isim olan Joe Sullivan Reuters’a şu örnekle anlattı: “30’lu yaşlarında bir adam 13 yaşındaki Güney Floridalı bir kızla cinsel içerik barındıran sohbet edip, ertesi gün okuldan sonra buluşmayı teklif etti. Facebook’un tartışılan teknolojisi de iletileri ve sohbetleri tarayarak suça ilişkin aktiviteyi işaretledi ve hızla polise verdi. Yetkililer genç kızın bilgisayarını kontrol altına aldı ve ertesi gün adam tutuklandı.”

Yazıştığınız Kişilere Dikkat

Habere göre Facebook’un yazılımı, eğer iki konuşan kişi hiç arkadaş değilse, yeni arkadaş olmuşlarsa, hiç ortak arkadaşları yoksa, aralarındaki etkileşim oldukça sınırlıysa, yaş farkı varsa ya da birbirlerinden yaşadıkları yerler çok uzaksa harekete geçiyor. Yazışmalar otomatik olarak taranıyor, içeriğe göre polise bildiriliyor.

Haberseyret

Facebook’a güveniyor musunuz, sizce bu tür uygulamaların ne tür avantajları ve dezavantajları var ?

 

Yazar Hakkında

SS Haber Merkezi

SS Haber Merkezi sosyal medya, teknoloji ,internet ve bilişim dünyasını ilgilendiren haber ve konuları araştırarak sosyalsosyal.com ziyaretçilerine ulaştırır.