Facebook

Facebook Want Butonunu Denemeye Başlıyor

Facebook, geçtiğimiz hafta, popüler butonu ‘Like’ benzeri bir uygulama olan ‘Want’ butonunun test aşamasına geldiklerini duyurdu.

Uygulama geliştiricisi Tom Waddington tarafından ortaya çıkarılan ‘Want’ butonu, şimdilik genel kullanıma açık değil. Sadece geliştiriciler tarafından kullanabiliyor. Butonunun özellikleri tam olarak netleşmese de çoğu çevrelerce, reklamlarda kullanılacağı söyleniyor. Şu anda ‘Like’ butonunu gördüğümüz ürün reklamları, ‘Want’ butonu ile çok daha etkili hale gelecek gibi görünüyor. Büyük ihtimalle de iki butonun kullanımı yan yana olacak.

Bildiğiniz gibi, markalar, ‘Like’ butonunu fazlasıyla tüketti. ‘Beğenmek’ kelimesini ‘istemek, sevmek, takdir etmek, onaylamak, katılmak’ gibi pek çok anlamda kullandılar. Şimdi ‘iste’ butonu ile daha çok sonuca yönelik bir sosyal topluluk sağlayabilecekler. E-ticaret siteleri, ürün ve hizmetlerinin ne kadar sevildiğinden, onaylandığından ziyade, satışa yönelik olarak ne kadar istendiğini görebilecekler. Üstelik bu isteyen kitlenin psikolojik, demografik olarak tüm özelliklerini inceleyebilecekler. Hedef kitleyi tanımlamak bile artık tüketiciye bırakılacak diyebiliriz.

Markalar bir ürün veya hizmet sunarken, belli araştırmalar sonucunda bir hedef kitle belirliyorlar fakat, hesaba katmadıkları farklı hedef kitleler de mutlaka markanın müşterisi olabiliyor. ‘İste’ butonu ile ürünü kimlerin istediğini analiz edebilip, profil pazarlamasına bir adım daha yaklaşmış olacağız.

Tabii ki bu işin bir de sosyal psikoloji boyutu var. Şimdiye kadar Facebook’ta arkadaşlarımızın tatil, eğlence fotoğraflarına göre eğlence tercihlerimizi, beğendikleri sayfalara, iletilere göre sosyal tercihlerimizi belirlerken, en çok istenilen ürünlere göre de hangi ürünleri satın alıp almayacağımıza karar vereceğiz.

Facebook artık geliştirmelerini sosyal ticaret ve reklam alanına daha fazla kaydırmaya başladı, ki zaten yapılması gereken de buydu. Bilindiği üzere hâlâ Facebook reklamlarının satış etkisi çok zayıf. Bu kadar büyük bir profil pazarının ticarete ve reklama aktarımı da kolay olmayacaktır elbette ama istenilenler başarıldığında çok keyifli sonuçlar izleyebileceğiz.

Son olarak, sadece büyük markaların değil, orta ve küçük ölçekli işletmelerin de bu gelişmelere uzak kalmaması gerektiğini belirtmek istiyorum. Gelecek trendleri takip etmeyen orta ve küçük ölçekli işletmeler de gelecek vaat etmezler. Eğer büyümek, gelişmek istiyorsanız, gelecek trendleri göz ardı etmemelisiniz. Bu trendleri kendi yapınızla entegre edip müşterinize sunmak için çabalamalısınız. Böylece büyük farklar yaratıp, büyük başarılar yakalayabilirsiniz.

Kaynak: insidefacebook.com/

Yazar Hakkında

SS Haber Merkezi

SS Haber Merkezi sosyal medya, teknoloji ,internet ve bilişim dünyasını ilgilendiren haber ve konuları araştırarak sosyalsosyal.com ziyaretçilerine ulaştırır.