Facebook Sosyal Medya

Facebook Messenger ile Marka Reklamları Başladı!

Hatırlarsanız kısa bir süre önce Facebook‘un Messenger mesajlaşma platformunda 2016 yılının ilk çeyreğinde reklam dönemini başlatacağına dair haberimizi sizlere aktarmıştık. Şimdilerdeyse Facebook Messenger ile marka reklamlarına resmen başladı!

Facebook, kullanıcılarını ve markaları ortak noktada buluşturma hedefini günden güne büyüterek devam ediyor. Öyle ki yakınlarınızla sohbet kurduğunuz Messenger uygulaması yerini reklam kuşağına bırakıyor. Dolasıyla arkadaşlarla sohbet etmek rafa kalkıyor mu? diye düşünmeden edemiyoruz. Çünkü Messenger uygulaması artık  sohbet etmek ya da ulaşmak isteyebileceğiniz markaları size öneriyor.

Messenger’ da Önerilen İşletmeler Nasıl Görülecek?

facebook_messenger-reklam

Messenger‘ a gelen yenilik sonrasında sohbete başlatmak istediğinizde arama bölümünde kişi ve grup seçimine eklenen ”önerilen işletmeler” seçeneği ile sonuçlarda marka önerisi kullanıcıya sunuluyor. Arama bölümü lokasyon bazlı sonuçları görmek mümkün. İlk etapta Türkiye içerisinde yapılan arama denemelerinde anlamlı sonuçlar elde edemeyebilirsiniz. Ancak yurt dışı kaynaklı aramalarda tanınmış yabancı marka önerilerini gözlemleyebilirsiniz.

Deyim yerindeyse Messenger mesajlaşma uygulaması markalar için call center görevi görmeye başlıyor. Kullanıcı ve markaları buluşturmayı hedefleyen Messenger sadece ”reklam izni” seçeneğinde bulunanlar için geçerli olacak. Facebook, spam dolu mesajlar alınmaması için kullanıcı dostu adımını bu şekilde gerçekleştirecek. Markalar reklam izni veren kullanıcılara; toplu mesaj gönderimi ve otomatik soru cevaplama sisteminin yanı sıra indirim, kampanya, promosyon vb. konular hakkında güncel bilgileri paylaşarak etkileşim sağlayabilecek. Messenger kullanıcısı olarak, ”önerilen işletmeler” hakkında henüz sonuç görüntüleyemiyorsanız test aşamasında olduğunu biliniz. Yakın zamanda öneriler sizin içinde aktif konuma getirilecektir.

 

Yazar Hakkında

Arife CEMREK

Anadolu Üniversitesi - Business Administration
Digibus - Content Manager
SosyalSosyal.com Author