E-Ticaret Pazarlama

E-Ticaret’te Yeni Dönem

Maliye Bakanlığı, sanal alışverişte kayıtdışılığı önlemek için Hollanda’dan “hayalet yazılım” getiriyor.

Kayıtdışı ile mücadelede yeni dönem başlıyor. Yenilikleri Maliye Bakanı Mehmet Şimşek açıkladı.

Bana göre kayıtdışı ekonomi ile mücadele en az terörle mücadele kadar önemlidir. Buna göre devreye girecek ilk uygulama internet üzerinden alışverişe yönelik olacak. e-ticarette vergi kaybını önlemek için en güncel ve etkili yöntem olan Hollanda modeli uygulanacak.

Mehmet Şimşek; “Hollanda hükümeti ile ortak bir proje yapılmaya başlandı. Projenin amacı, vergi kayıp kaçağını azaltarak elektronik ticaret faaliyetlerini yürüten mükelleflerin uyumunu artırmaktır” diye konuştu.

Sistemin 2012 yılı sonunda devreye girmesi hedefleniyor. Kayıtdışı ile mücadelede tüketiciler de etkin rol oynayacak.Vergiden kaçıranlar Maliye Bakanlığı’nın kurduğu internet sitesinden ihbar edilebilecek.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, şunları söyledi:

“Kayıtdışı ekonomi ile mücadeleyi toplumun bütün kesimlerine yaymak için vatandaşların katılımını sağlayacağız. www.kayitli ekonomiyegecis.gov tr internet sitesini bugün hayata geçireceğiz. Burada bir takım anketler olacak kayıtdışılığı anlamaya yönelik ama en önemlisi online görüş alacağız online ihbar merkezlerimiz var. Biz vatandaşlarımızın bu siteye girip bize yardımcı olmasını istiyoruz.”

Mehmet Şimşek, son yıllarda kayıtdışı seviyesinin düştüğüne de dikkat çekti, sıkı denetimlerin süreceğini vurguladı.

Şimşek; “İki haftalık çalışmamızla 12 bin 680 yeni mükellef kazandık. Bundan sonra yılın herhangi bir döneminde bu denetimleri sürekli hale getireceğiz. 5 bin 7 bin kişi ile sahaya çıkacağız. Gerekirse sokak sokak bakacağız denetimleri yapacağız” dedi.

AA

Yazar Hakkında

SS Haber Merkezi

SS Haber Merkezi sosyal medya, teknoloji ,internet ve bilişim dünyasını ilgilendiren haber ve konuları araştırarak sosyalsosyal.com ziyaretçilerine ulaştırır.