Pazarlama

E-Ticarette Performans Ölçümü

Sanal ticaret performansında neleri takip ediyorsunuz? Sosyal medya pazarlama ROI’sini takip ediyor musunuz?

Sanal ticaret performansında neleri takip ediyorsunuz? Sosyal medya pazarlama ROI’sini takip ediyor musunuz?

Eğer takip ediyorsanız azınlıkta olan birkaç firmadan birisiniz demektir. Fakat yukarıdaki soruyu daha önce düşünmediniz ise ve soru ile karşılaşır karşılaşmaz aklınıza ilk gelen ‘neyi, nasıl ölçebileceğiniz?’olmuş ise bir çok firma gibi sizin de bu konuya kafa yormamış olmanızın haklı nedenleri olabilir.

Sosyal medya performansını ölçmenin zorlukları aslında sosyal medya platformlarının genel olarak şirketlerinin pazarlama failiyetlerinde maliyet ve zaman boyutunda avantaj kazanmak istemelerine yönelik ihtiyaçları doğrultusunda şekillenmekte olmasıdır. Bu bağlamda,

  • Sosyal medyanın daha çok kullanıcı ile interaction’ı artırmanın yolu olarak kullanılması ve bu interaction’ın maliyetinin diğer online pazarlama failiyetlerine göre düşük olması.
  • Marka bilinirliğini artırma aracı olarak maliyeti düşük bir mecra olarak kullanılması.

Asıl sorumuza dönecek olur isek yani sosyal medya pazarlamada neleri, nasıl takip etmeniz ve e-ticaret platformlarında ROI ölçümlemenizi nasıl yapmanız gerektiği konusunda değerlendirebileceğimiz maddeleri şu şekilde sıralayabiliriz.

1.Maliyet/Kazanç: E-ticaret platformlarında sadece sosyal medya mecrasına yönelik yaptığınız kampanya ve benzeri faaliyetlere ait geri dönüşün takibini yaparak ROI hesabı yapmanız. Yani sadece sosyal medya mecrasından gelen kullanıcılara verdiğiniz promosyon kodu vb araçlar ile satışların yarattığı hacme karşılık yaptığınız harcama üzerinden ROI hesabı yapmanız. (r-i)/i

2.Kullanıcı Kazanım Maliyeti: Eğer hedefiniz kullanıcı kazanımı ise tekil kullanıcının size bu mecradaki maliyetini hesaplamalısınız. Bu değerlendirmeyi yapmadan önce tabi ki doğru kitleyi hedeflediğinizi bilmelisiniz.

3.Erişim: Sosyal medya mesajınız ile kaç kişinin ilgilendiği veya etkileşime geçtiği; sitenizi bu kanaldan ziyaret ettiği ve tabi ki bu ziyaretçilerin site üzerindeki kalış süreleri ve ziyaret ettikleri sayfa sayıları vb. metrikler değerlendirme sürecinde gözlemleyebileceğiniz konular olacaktır. Sitenize kanallardan gelen trafiği izleyebildiğinizde bu konuda ölçüm yapma şansınız artacaktır.

Bol şans…

Yazar Hakkında

Emrah KALKAN

Migros Ticaret A.Ş'de yazılım uzmanı olarak web uygulamaları geliştiriyor. Bilimsel ve teknik olarak denizcilik ile ilgilenmektedir. Futbolda vazgeçilmezleri arasında...