Sosyal Medya

E-mail Öldü mü ? [İnfografik]

E-mail yükselen sosyal medya sitelerine rağmen günlük hayatımızda ve kurumsal alanda hala en etkili iletişim araçlarından biri ancak e-mail Twitter ve Facebook ile aynı etkiyi vermeyebiliyor.

Bir günde 188 milyar e-mail gönderiliyor. E-mail yükselen sosyal medya sitelerine rağmen günlük hayatımızda ve kurumsal alanda hala en etkili iletişim araçlarından biri ancak e-mail Twitter ve Facebook ile aynı etkiyi vermeyebiliyor. E-mail üzerinden müşterilerinize mailing yapabilirsiniz ama viral kampanyanızı paylaşmak için en uygun yer facebook veya youtube olacaktır. E-mail ile müşterilerinize anında destek veremeyebilirsiniz ama twitter ile bunu sağlayabilirsiniz.

Dünyada 2.900.000 adet e-mail hesabı var. Buna karşın 750.000.00 facebook hesabı var  300.000.000 adet twitter hesabı var. Bir günde 188.000.000.00 adet e-mail gönderilirken facebook üzerinde 60.000.000 adet güncelleme yapılıyor, twitter üzerinden ise 140.000.000 adet twit yazılıyor.

E-mail kullanımı çok eskilere dayandığından hesap sayısının sosyal medya sitelerine göre çok yüksek olması gayet normal fakat bir günde atılan milyonlarca e-mail bazen tek bir twit kadar etkili olmayabilir. Sosyal medya siteleri kullanıcı sayısında e-maili geçememiş olabilirler fakat etki alanları e-maili şimdiden geçmiş durumda.Bunun en güzel örnekleri ;

  • Cumhurbaşkanımız Sn. Abdullah Gül’ün twitter hesabı @cbabdullahgul  1 milyon kişiye ulaşmış durumda.
  • Onur Air Vakası.
  • Penguen dergisininde yayınlanan olay karikatürün şu anda takipçi sayısı 1102 olan twitter kullanıcısı tarafından yayılması.

Sosyal medyanın etki alanının e-maili geçtiğine yönelik daha birçok örnek verebiliriz. Aklınıza gelen örnekleri yorum olarak yazabilirsiniz. Diğer veriler için infografiği inceleyebilirsiniz. Büyütmek için üzerine tıklayın.

 

Yazar Hakkında

Salih ÇAKTI

Founder of Digi Kitchen