Sosyal Medya

Dünyanın En İşlek Caddesindeki Dükkan

Bir gün sokakta yürürken içi kalabalık bir dükkan dikkatini çekti adamın. İster istemez ne olduğunu merak edip kalabalığa rağmen kolayca içeriye girmeyi başardı. Kalabalık çok mutlu görünüyordu. Ürünler hakkında çok açıklayıcı bilgiler veriliyor, insanlar ürünleri beğeniyor, ürün fotoğraflarına bakıp arkadaşları ile paylaşıyorlar,

Bir gün sokakta yürürken içi kalabalık bir dükkan dikkatini çekti adamın. İster istemez ne olduğunu merak edip kalabalığa rağmen kolayca içeriye girmeyi başardı. Kalabalık çok mutlu görünüyordu. Ürünler hakkında çok açıklayıcı bilgiler veriliyor, insanlar ürünleri beğeniyor, ürün fotoğraflarına bakıp arkadaşları ile paylaşıyorlar, ürün hakkında istediği şeyleri özgürce söylüyordu. Söylenen her şey ile ilgili 5 dakika içinde çok güzel, yardım ve çözüme yönelik cevaplar verildiğini gördü adam. Bu kadar insana nasıl bu kadar hızlı geri dönüş yapıyorlar, kaç kişi çalışıyor burada diye aklından geçirdi.

Adam ilk gördükleri karşısında şaşkındı. Kalabalıktan hiç rahatsız olmadan dükkanda dolaşmaya devam etti. Gördüğüm hiçbir dükkana benzemiyor burası diye aklından geçirdi. Ürünleri inceledi fotoğraflarına, videolarına baktı, yazılanları okudu, kullanan insanlar neler yazmış merakla okudu. Ürünleri kullanıp mutsuz ilan beğenmeyen insanlarda olmuştu, ama hemen dükkan yetkilileri onlara yardımcı olmuş ve tekrar memnun olmalarını sağladığını görünce rahatladı. Kendisi gibi tesadüfen bu dükkana girip buradaki ürünleri deneyen ve mutlu olan bir insanın yazdıkları onu çok etkiledi. Kendisi gibi olan insanlarda vardı, yalnız değildi.

Dükkanın başka bir yerinde eğlenceli oyunlar oynanıyor. Katılmak isteyenler hiç sıra beklemeden aynı anda oyunlar oynuyor. Hediyeler, indirimler kazanıyor, arkadaşlarının da bu oyunu oynamaları için haber veriyorlardı. Adamda denemek istedi. Hemen o da bir oyun oynadı kazanamadı ama çok eğlendi. Tekrar tekrar oynadı ve indirim çeki kazandı. Garip bir mutluluk vardı içinde. İndirim çekini hangi ürünlerde kullanabilirim diye ürünlere tekrar tekrar baktı, arkadaşlarının fikirlerini almak için böyle bir dükkan keşfettiğini söyledi onlarında ürünleri görmesini sağladı. Onlarda geldiler ve mavi kareli gömleğin adama çok yakışacağını söylediler. Arkadaşlarından biri sevgilimde bu gömleği çok beğenir dedi ve hemen onunla paylaştı. Adamın haber verdiği arkadaşları da dükkanı çok beğendi. Adam, buraya da bakın bu dükkan içinde çok eğlenceli oyunlarda var ben oynadım indirim çeki kazandım dedi, arkadaşlarıyla paylaştı. Kendileri içinde bir şeyler bakmak ve oyun oynamak için adamı yalnız bırakarak dolaşmaya başladılar. Adam kendi beğendiği yeri arkadaşlarının da beğenmesine ve güzel şeyler söylemesine çok sevindi. Tesadüfen girdiği bu dükkanı daha da çok sevdiğini hissediyor, daha önce nasıl burayı göremedim diye hayıflanıyordu.

Çok çeşitli ürünler vardı, kendi tarzına uygun bulduğu tüm ürünlerin fiyatlarına baktı çok uygundu. Daha önce beğendiği alışveriş yaptığı dükkanları düşündü. Burası onlara göre hem daha ucuz hem daha kaliteliydi. Burada sorduğu her şey hakkında hemen cevap alıyor, hiç tanımadığı insanların fikirlerini öğrenip bilgi sahibi olabiliyordu. Hiç bir şey için sıra beklemiyordu, adam burası gerçek mi diye düşünmeden edemedi.

Arkadaşlarının söylediği mavi kareli gömleği aldı. Aldığı gömlekle çok yakışacağını düşündüğü lacivert dar kesim bir pantolon ve siyah deri bir kemer beğendi onlarında aldı. Kazandığı indirim çekini de kullandı. Adam çok mutluydu istediği şeyleri hem kaliteli hem de ucuza almıştı.

Tüm arkadaşlarına da bu dükkanı bilmeleri gerektiğini düşündü. Ve hepsiyle bu dükkanı paylaştı. Dükkan bu dünyanın en işlek caddesinde olduğu için büyüdü. Adam gibi bir çok kişi bunu yaptı dükkan günler geçtikçe daha çok kişi tarafından beğenildi, tavsiye edildi.

Dünyada 800 milyon kişinin, Türkiye de 31 milyon kişinin kullandığı bu caddenin ismi Facebook. Ve bu cadde de dükkan açmak için sizden kira olarak hiçbir ücret istemiyorlar ve siz hala düşünüyorsunuz !?

Yazar Hakkında

Özgür Fidan

Akademi İstanbul -Reklamcılık, Anadolu Üniversitesi- Halkla İlişkiler, Anadolu Üniversitesi- İşletme okullarından mezun olmuştur. İş kariyerine Cen Ajans/GREY de Müşteri Temsilcisi Asistanı olarak başlamış. Sırasıyla Kurbağa Medya Tasarım, Biyer Art Stüdio, Dreambox, 41?29!, Origin EMC 'de Satış Yöneticiliği, Müşteri İlişkileri Yönetmenliği, Digital Signate Proje Yöneticisi, Digital Proje Yöneticisi olarak görev almıştır. Alafortanfoni de Proje Yöneticisi olarak olarak çalışma hayatına devam etmektedir.