Sosyal Medya

Dünyada İlk Kez Bir İnternet Yayını Pulitzer Ödülü Aldı

Dünya genelinde internet haberciliğine farklı bir soluk getiren Huffington Post, Pulitzer Ödülü’ne layık görüldü.Huffington Post’a ödül, ordu muhabiri David Wood’un sekiz ay süren ve savaşta ağır yaralanan gaziler ve ailelerinin hikayelerini anlattığı 10 bölümlük “Beyond the Battlefield” (Cephenin Ötesi) başlıklı yazı dizisi için verildi.

Kurulduğundan beri, yedi yıldır sadece internet üzerinden yayın yapan Huffington Post’un aldığı bu ilk Pulitzer aynı zamanda, Pulitzer Ödül Komitesi’nin internet medyasını kabullenme sürecinde önemli bir dönüm noktası olarak görülüyor.

Huffington Post Medya Grubu Başkanı ve Genel Yayın Yönetmeni Arianna Huffington, sonuçların açıklanmasının ardından, “Ödül bizi çok mutlu etti ve çok gururlandırdı. Hem David’in imzasını attığı anlamlı gazetecilik, hem de HuffPost’un kamuoyunu ve insanların hayatlarını etkilemeyi amaçlayan orijinal haberciliğine hak ettiği değer verilmiş oldu” dedi.

“İnternetteki Kaliteli Gazetecilik”

HuffPost’un kurulduğu günden bu yana, rakamlara ve verilere hikaye katma felsefesini savunduğunu vurgulayan Huffington, “Bu yazı dizisiyle bu ödülü almaktan çok mutluyuz; hem David Wood’un ordu muhabirliğindeki uzun kariyeri, hem de internet üzerinde gelişmekte olan kaliteli gazetecilik taçlandırılmış oldu” diye konuştu.

New York şehrinde, Columbia Üniversitesi tarafından gazetecilik, edebiyat ve müzik gibi alanlarda verilen Pulitzer Ödülü, ABD’nin en büyük ve prestijli ödülü olarak kabul ediliyor ve 1917’den bu yana veriliyor.

star

Yazar Hakkında

SS Haber Merkezi

SS Haber Merkezi sosyal medya, teknoloji ,internet ve bilişim dünyasını ilgilendiren haber ve konuları araştırarak sosyalsosyal.com ziyaretçilerine ulaştırır.