Teknoloji

Dünya Hosting Günleri için Almanya’daydık

Dünya Hosting Günleri, ilk olarak 2004 yılında Almanya’ da başlatılan hosting ve teknoloji firmalarını bir araya getiren pazar araştırmalarını daha samimi ve net ortamlarda oluşturan bir program. lerinin kurucusu  Thomas Strohe. Dünya Hosting günleri bu yılda muhteşem bir organizasyon ile Almanya’nın Rust ilçesinde East Euro Park bölgesinde yaklaşım 3.500 kişinin katılımıyla 20-23 Mart arası gerçekleştirildi.

WHD 2012 Almanya fuarına bu yıl yaklaşık 100 farkı teknoloji, domain ve hosting  firması katıldı. Katılan firmalardan bazıları ; Dell, Microsoft, İnternetx, Leaseweb, İsimtescil.net, Verisign, Tucows, BaseKit.

Fuarın amacı, teknoloji firmalarını bir araya getirerek Pazar araştırmalarını ve iş ortaklıklarını karışıklı olarak  düzenlenen toplantılarla daha netliğe kavuşturmak, dünya teknolojisinden haberdar olmak, firmalar arası olabilecek iş ortakları ve satışları canlandırmak,rakip firmaların bir araya getirerek fikir alışverişlerinde bulunmak.

Yurt dışında internet teknolojileri, telekominikasyon ve e-ticaret alanında girişmde bulunmak isteyen Türk girişimcilerimiz için Lüksemburg ülkesinin vergi bütçeleri diğer ülkelere oranlar çok düşük. 500,000’lik nüfus oranının %42 si yabancı olan ülkede  Fransızca,Almanca ve İngilizce konuşulmaktadır.

Avrupa ülkelerinin desteği ve Lüksemburg devletinin desteği ile ülkenin coğrafi konumundan dolayı İngiltere,  Almanya, Belçika, Hollanda ve Fransa arasındaki network erişimliğinin kolaylığından ve düşük vergi oranlarından dolayı bugün Amozon, Ebay, Skype,Vodofone,Paypal, Microsoft gibi firmalar  data centerlerini Lüksemburg’a yerleştirdiler. Ultra Yüksek bandwith programları ile ülke bir çok ünlü markaların buluşturduğu merkez olarak bilinmektedir.

Sanallaştırma altyapısında (Virtualization Infrastructure)  x86 sunucusunda lider olan Microsoft, bir çkişiye  göre VMWare ‘in 2012 yılında krallığı alacaklarını düşünmektedirler. 2012 SQL için ise işletme yönünde yenilikler geleceği gibi firma tarafından yenilikler planmaktadır.

HP 2011 yılında 20000+ fazla  kapasite, performs ve güvenlik açısından  storage kullanımlarında firmalarının 2013 yılında 50000+,2014 yılında 8000+ lere ulaşmayı hedefleyerek bir çok bilişim firmaların önüne geçeceklerini vurguladılar

Son zamanlar Cloud (bulut) sistemi bir çok bilişim firmasının dikkatini çekti ve bir çoğu uygulamaya geçti.Citrix firmasının CEO’su  Bill Burly ise tüm cloud sisteminin aynı olmadığını ve kendinize uygun olan sistemi entegre ederek çalışmanızı başlatmanızı gerektiğini özellikle vurgulayarak, kişisel, özel ,ve kurumsal Cloud olarak %15’inin girimcilerin ve %75’nin ise bilişim pazarındaki  büyük çaplı işverenlerin tercih ettiğini belirterek bu sistemde 2014 yılında %2,34 ,2020 yılında ise %14,49 artış ile firmaların çalışamayacaklarını belirtti.

Bugün Amozon, Verizon,  A&TT gibi telekominikasyon ve e-ticaret firmalarının  cloud sistemi tercih etmeside  gelecekte bir çoke-ticaret  ve telekominikasyon firmaların cloud sistemsiz çalışamayacaklarını şimdiden göstermektedir. Farklılığı, farklı stratejileri seven ve her daim yeniliklere açık olan bir sistem ile çalışmak isteyenler için güvenilir ve stabil olan cloud sistemini kendi firma yapısına uygun sistem ile başlangıç yapabilir.

Girişimciler ve internet teknolojileri ile ilgili işverenlerin bu tarz organizasyonlara katılarak vizyonlarını geliştirebilir yada sitemizi takip ederek tüm yeniliklerden ve gelecek olan yeniliklerden haberdar olabilirsiniz.

Organizasyon ile ilgili resimlere buradan ulaşabilirsiniz; http://www.worldhostingdays.com/eng/whd-2012.php

Yazar Hakkında

Melissa Atilla

New York Touro College Business Management and DataBase mezunu. New York'da İşletme yöneticiliği üzerine çalıştı. Şu anda bir bilişim şirketinde İş Geliştirme Uzmanı olarak çalışıyor ve İngilizce Öğretmenliği yapıyor.