Teknoloji

Dropbox ile Dosyaların İstediğin Zaman İstediğin Yerde

Dropbox, dosyalarına her platform altında, istedikleri zaman ve yerde ulaşmak isteyen bilgisayar kullanıcıları için hizmet veren popüler bir dosya paylaşım sistemi, platformudur.

Dropbox, dosyalarına her platform altında, istedikleri zaman ve yerde ulaşmak isteyen bilgisayar kullanıcıları için hizmet veren popüler bir dosya paylaşım sistemi, platformudur. İşleyiş kısaca, sisteminizde tanımladığınız bir dizin/klasör ile, Dropbox’dan edindiğiniz ücretsiz account’unuza ait(bu accont’a dropbox 2GB alan tahsis ediyor, artı alan için ödeme yapmanız gerekiyor) alanın senkronize edilmesi şeklinde gerçekleşiyor. Yani sürükle-bırak kolaylığı içinde, tanımladığınız dizin/klasörün içeriği Dropbox sunucusuna upload ediliyor ve siz ya da dilediğiniz kişi/kişiler, bu içeriğe internet erişimine sahip oldukları bir platformdan ulaşabiliyor, mobil platformlar dahil! İşte bugün size bu kapsamda, Dropbox’ın Anroid uygulamasını tanıtmaya çalışacağım. Hemen belirtmeliyim ki Dropbox’ın iPhone, iPad ve BlackBerry platformları içinde uygulama desteği bulunuyor.

Dropbox for Android ile, Dropbox ile senkronize ettiğiniz dizin/klasörün içeriğine erişebiliyor, dilerseniz arzu ettiğiniz içeriği export yöntemiyle telefonunuza download edebiliyor, yine telefonunuzda yer alan bir dosyayı upload edebiliyorsunuz.

Yine, Dropbox for Android ile, dosyalarınızdan dilediğinize ait public erişim linkini bir başkasıyla paylaşmanız mümkün ve çok kolay. Yine Dropbox for Android ile favori dosyalarınızı belirleyip, bunlara favorites sekmesi altında erişebilirsiniz.

 

Dropbox for Android size, dosya erişim ve paylaşımı konusunda PC uygulamasında var olan seçeneklerin tamamını sunuyor.

Dolayısıyla Dropbox for Android ile yapabilecekleriniz, sizin hayal dünyanızla sınırlı diyebilirim.

Uygulama şu ana dek,  Android Market’te 5 milyondan fazla download edilmiş durumda. Uygulamanın Android Market adresi: https://market.android.com/details?id=com.dropbox.android

Yazar Hakkında

Hüseyin Akdoğan

90'ların ortasında programlamaya merak sardı. GWBasic, QuicBasic, Visual Basic ile biraz oyalandı, sonra yolu Java ile kesişti! Arada hala çok sevdiği PHP ile de teması oldu. Günceli ve gündemi takip eder, siyasi pozisyon almak ve fikri planda tartışmaktan kaçınmaz! Bunların yanında sıkı da bir Fenerbahçe'lidir. Twitter: @hakdogan