Sosyal Medya

Dijital Pazarlamada Kullanabileceğiniz 10 Tetikleyici

Tetikleyiciler internet ortamında müşterinizin veya müşteri adayınızın yaptığı bir işlem sonrasında otomatik olarak ona bildirim, sms, e-mail, mobil push notification veya web push notification göndermenizi sağlayan, yazılımsal olarak if/else yapısı içerisinde çalışan bir sistemlerdir.
 
Tetikleyiciler müşterilerinizin veya müşteri adaylarınızın yaptığı bir işlem sonrasında o işlemi anlayıp otomatik olarak yaptıkları işleme göre hareket etmenizi sağlar. Bu sayede müşterinizi gerçek bir mağaza ortamında göremeseniz bile anlık olarak iletişim kurarsınız. Tetikleyiciler hedef kitle odaklı olduğundan dolayı ilgisin kitleye gitmez ve direkt ilgili kitleye yönelik olduğundan e-ticaret sitesindeki başarı oranını arttırır. Tetikleyicileri 4 farklı kategoride değerlendirebiliriz;
 
Yaşam Döngüsü Tetikleyicileri:
 
  1. Hoşgeldiniz: Müşteriniz üye olduktan sonra gönderdiğiniz hoşgeldiniz veya teşekkür içeriğidir. Bu içerikte satın almayı teşvik etmek amacıyla müşterinize bir defa kullanabileceği bir indirim kuponu verebilirsiniz.:
  2. Dönüm Noktası: Müşterinizin doğum günü, üyeliğindeki 2. sene gibi başlıklar hakkında gönderdiğiniz bildirimlerdir. Bu konuda Yemek Sepeti’nin çok güzel bir içerik çalışması var.
Yeniden Pazarlama Tetikleyicileri:
 
  1. Terkedilen Sepet: Müşterileriniz kargo ücreti, fiyat hatta elektriklerin gitmesi gibi herhangi bir sebepten dolayı satın alma aşamasında websitenizden çıkmış olabilir. Mağazada kasada böyle bir durumla karşılaştığınızda müşterinizi ikna edecek ne tür taktikleriniz var ise terkedilen sepetlere yönelikle bir iletişim taktiği uygulayabilirsiniz. Bu konuda en fazla yapılan iletişim stratejisi indirim kuponu vermek oluyor. Siz müşterinize neden sepeti terkettiğine dair bir anket yapıp eksiklerinizi de görebilirsiniz.
  2. Terkedilen Tarayıcı: Müşteriniz herhangi bir sebepten dolayı websitenizin açılı olduğu sekmeyi kapatmış olabilir.

 
İşlemler:
 
  1. Sipariş Onayı: Siparişin onayına dair gönderdiğiniz e-posta veya bildirim.
  2. Kargo Onayı: Kargo onayına dair gönderdiğiniz e-posta veya bildirim.
  3. Geri İade / Geri Ödeme: Ürün iadesi veya geri ödemeye dair gönderdiğiniz e-posta veya bildirim.
 
Gerçek Zamanlı Tetikleyiciler:
 
  1. Hava Durumu Tetikleyicileri: Teknoloji mağazası işletiyorsanız eğer yağmurlu bir mevsimde su geçirmeyen kulaklıklar veya güneşli bir mevsimde güneş gözlüğü ile ilgili müşterilerinize bildirim veya e-posta gönderebilirsiniz.
  2. Kampanya Tetikleyicileri: Hedef kitle odaklı kampanyalarınızı müşterilerinize gönderebilirsiniz. Örneğin sadece kadın odaklı kampanyalar veya erkek odaklı kampanyalar.
  3. Lokasyon Tetikleyicileri: Mağazanıza 1 km mesafesindeki müşterilerinize mobil push notification gönderebilirsiniz
Yukarıda bahsettiğimiz tetikleyicileri tek bir platformda kullanmak isterseniz eğer SendPulse’un Otomasyon 360 hizmetini kullanabilirsiniz. SendPulse sadece toplu e-posta değil aynı amanda sms ve web push bildirimleri de gönderiyor.
 

Yazar Hakkında

Salih ÇAKTI

Founder of Digi Kitchen