Girişimcilik Pazarlama Sosyal Medya

Dijital Ekosistem Oluşturmanın Önemi

2008 yılından itibaren faaliyette olan e ticaret devi Markafoni’ nin ve aynı gruba ait Bukoli’nin kapanmasının ardından akıllarda ekonomik kriz varsayımları canlanırken, aslında meselenin enine boyuna incelenmesi dijital alanda büyük bir gereksinim.

Eticaret sektörü dünya üzerinde 1.6 trilyon dolarlık hacme sahipken, Türkiyede internet ekosistemini oluşturan 1.800 civarı startup olduğu tahmin ediliyor. Bu sayı global dünya ile kıyas kabul etmesede sonuç olarak dijitalde yeni yeni varolan ülkemiz için çok da kötü bir rakam değil. Bu rakam içerisinde her alanda olduğu gibi başarılı ve başarısız olanlar var. Başarının sebeplerini konuşmak yerine ülke olarak başarısızlık odaklı gündem oluşturduğumuz için akıllara ilk gelen soru ekonomik kriz mi var ? Hayır.

E-ticaret ve genel olarak dijital ekosistemin en büyük eksiği ve handikapı yatırım, süreklilik ve yenilik.

Toplum olarak birşey satın alırken yada ticaret yaparken esas dikkate aldığımız şey “güven”. Dijital ekosistem şuan için ülkemizde tamamen güven sağlamış durumda değil. Elle tutulup gözle görerek yatırım yaptığımız sektörlerde dijitalleşmek, dijitale yatırımcıyı ikna etmek oldukça zor. Bilinçli yatırımcıyı ayrı tutarsak geri kalan kısım için biraz daha vakite ihtiyacımız var gibi duruyor.

Herşeyde olduğundan fazlasıyla dijitalde süreklilik ve yenilik çağın ve dijital hayatın elzemi haline gelmiş durumda. İrili ufaklı çok fazla dijital varlığın bulunduğu bir sistemde, rakibiniz eskiden olduğu gibi dükkan yada mağazanızın bulunduğu semtten ibaret değil artık. Dijitale adım attığınızda tün dünya üzerindeki büyük küçük işletmeler rakibiniz olmuş oluyor. Bu yeni dünyada varolmak ve tutunmak aslında çok da zor değil. Sürekli yenilenen ve gelişen sistemi okuyup, analiz ettikten sonra kendi işinize uyarlarsanız yolu yarılamış oluyorsunuz.

Dilerim önümüzdeki günlerde ülkemiz adına güzel ve başarılı projeler artmaya başlar.

Yazar Hakkında