Pinterest

Dijital CV Oluşturmada Yeni Trend: Pinterest

Pinterest yayına başladığı günden beri adından hayli söz ettirmiş, ve özellikle kadın kullanıcılarının aktif paylaşımları sayesinde sosyal medyanın yeni fenomeni haline gelmiştir. Ev dekorasyonundan, tatil planlarına, kıyafet tasarımlarından, saç modellerine kadar akla gelecek her konuda görsel paylaşımlar yapılan Pinterest’te şimdi de yeni moda dijital cv’ler.

Şu anda en çok ziyaret edilen sosyal ağlar arasında Facebook ve Twitter’dan sonra üçüncü sırayı alan Pinterest’te, siz de kolayca online portfolyonuzu oluşturabilir ve binlerce kişiye ulaşabilirsiniz.  Bunun yanı sıra bloglarınızda, web sitenizde ve kariyer sitelerinde bulunan özgeçmişlerinizi Pinterest’te oluşturduğunuz panolarınıza pinleyerek hem sitenize trafik sağlayabilirsiniz, hem de sektörde ki profesyonellere ulaşmayı sağlayabilirsiniz.
Cv nasıl oluşturabilir diyorsanız cevabı oldukça basit. İlk adım Pinterest hesabınız yoksa öncelikle bir hesap oluşturmalısınız. Bunun içinde hesabı olan bir kullanıcıdan davetiye talep etmelisiniz. Böylelikle kısa sürede hesabınız aktifleşecektir. Hesabınız açıldıktan sonra Facebook ve Twitter hesabınızı ilişkilendirdikten sonra artık paylaşıma geçebilirsiniz.

Pinterest bu adımda sizden pano oluşturmanızı isteyecektir. İlgi alanlarınıza göre panolar oluşturabilirken, bir panoyu’da CV’niz için oluşturun. Bu panoyu dilediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz. İlgi alanlarınızdan, başarı hikayelerinize kadar aklınıza gelen herşeyi Pin’leyebilirsiniz. Bu da sizin hayal gücünüze kalmış. Geriye kalan tek şey ise, bu panolarınızın başka kullanıcılar tarafından Repinlenip, diğer sosyal ağlar vasıtasıyla yayılması.

Bunun en güzel örneğini Pinterest kullanıcısı Jeanne Hwank oluşturmuş ; Örnek CV

Yazar Hakkında

Tuba Ayaz

Üniversitede Ekonometri eğitimi aldı. Türkiye'de sosyal medyanın gelişmesiyle birlikte bu alana olan ilgisi her geçen gün daha da arttı. Ankara'da bir sosyal medya ajansında sosyal medya sorumlusu olarak çalışmaktadır. Son gelişmeleri yakından takip eder. Okumayı sever, ara sıra yazar. Twitter: @_tubayaz