Bloglar

Devlet Kurumlarının Drupal Kullanmasının 4 Nedeni

Drupal, Beyaz Saray’ın internet sitesinin yeniden tasarımı için seçildiğinde büyük sükse yapmıştı. Bu gelişme, Drupal’ın ne ilk ne de son hükümet sitesinde kullanılması olduğu halde, bazıları için (özellikle Amerika’da), Drupal’ı hükümetlerin dikkatini çeker hale getirdi. Beyaz Saray’ın yeni sitesi yayına girdiğinden beri, Drupal, İngiliz Hükümeti, Belçika Kralı, Ürdün Kraliçesi Rania, Jamaika Başbakanı, Atina Belediyesi, Bask Parlamentosu ve başka hükümet birimlerinin tercihi oldu. Peki neden Drupal bu alanda bu kadar popüler oldu? İşte bunun 4 sebebi:

İçerik Yüklemek ve Güncellemek Kolaydır

Birçok hükümet internet sitesinde, bir olayla, bir bildiriyle ya da bir krizle ilgili güncel bilgiyi siteye yükleme becerisi hayatidir. Bazı durumlarda, bilgi öyle önemlidir ki, onu bir bilgi teknolojileri yetkilisinin girmesi beklenemez. Drupal içerik yönetim sistemi (CMS), onu birçok hükümet birimi için çok çekici kılar, çünkü neredeyse ekipteki herkes, gecikme olmadan internet sitesine içerik girebilir.

Güvenlidir

Hükümetlerin gittikçe artan bir şekilde Drupal’a koşmasının bir diğer sebebi, Drupal’ın ve genel olarak da açık kaynak (open source) kavramının üstün güvenliğini idrak etmeye başlamalarıdır. Uzun bir süredir, açık kaynağın etrafında yaratılan en büyük mitlerden biri sözde güvenlik eksikliğiydi. Buna karşın bugün, bir çok insanca fark edilmektedir ki, açık kaynak daha güvenli çözümler sunan bir modeldir. Yüzlerce, hatta binlerce geliştirici topluluğu sayesinde güvenlik açıkları, tescilli yazılımların geliştirme dönemlerinin izin verdiğinden çok çok daha hızlı bir şekilde tanımlanıp giderilmektedir. Tahmin edilebileceği üzere, internet sitesinin güvenliği, hükümet birimleri için mutlak önem taşımaktadır.

Maliyeti Düşüktür

Açık kaynaklı ve özgür bir platform olması itibariyle Drupal, site yapılandırmasında (ya da yeniden yapılandırmasında) başlangıç maliyetlerini en aza indirir. Hatta bir çok örnekte Drupal’ın en düşük maliyetli çözüm olduğu görülmektedir. Bugün bir çok hükümet kısıtlı bütçelerle çalışmakta, hangi yolla olursa olsun tasarruf etmeye çalışmaktadır. Bu da Drupal’ı çekici bir tercih haline getiren bir başka nedendir.

Esnektir

Kısıtlı (proprietary) bir yazılım tercih ettiğinizde, yeni özellik ve işlevler konusunda bir şekilde ürün geliştiricisinin insafına kalırsınız. Yeni sürümlerin ne zaman sunulacağına ve bu yeni sürümlerin neleri kapsayacağına onlar karar verir. Özgür Yazılımda, kontrol ürünün sahibindedir. Site için yeni işlevler, arzu edilen şekilde geliştirilebilir veya eklenebilir. Eklemek istediğiniz işlev, topluluk katkısı ile şekillenen modülde zaten bulunuyor olabilir, yoksa da kendinizce geliştirmeyi tercih edebilirsiniz. Bu durum, açık kaynak site sahiplerine daha yüksek bir esneklik sağlar.

Her ne kadar bu yazı, tüm dünyadaki hükümetlerin Drupal platformuna nasıl ve neden tutulduğundan bahsediyorsa da, yukarıdaki sebepler Drupal’ı her türlü iş veya organizasyon için çekici bir tercih yapıyor. Gerçekten de Drupal, bu ve benzeri başka sebeplerle tüm alanlarda (kurumsal, kar amacı gütmeyen, eğitim vb.) hızla büyüyor.

Nemedya

Yazar Hakkında

SS Haber Merkezi

SS Haber Merkezi sosyal medya, teknoloji ,internet ve bilişim dünyasını ilgilendiren haber ve konuları araştırarak sosyalsosyal.com ziyaretçilerine ulaştırır.