Sosyal Medya

Devlerin Kapışması

İlk başta eski arkadaşlarını bulma ve onlarlar sosyal paylaşımlar da bulunmak için kurulan Facebook, internet devi olduktan sonra Google’ın hegemonyasını sarsmaya başladı.

İlk başta eski arkadaşlarını bulma ve onlarla sosyal paylaşımlar da bulunmak için kurulan Facebook, internet devi olduktan sonra Google’ın hegemonyasını sarsmaya başladı.

Google ve Facebook arasında gerilim ilk, Facebook’un Microsoft’un arama motoru olan Bing ile protokol imzalaması ile başladı. Facebook bu anlaşma ile ‘arama motoru’ piyasasına göz kırparak bende buradayım dedi. Bu protokole göre Facebook, Microsoft’un arama motoru Bing, arama sonuçlarına Facebook’taki paylaşımlardan beslenen sosyal ağ sonuçlarını entegre etti. Facebook’taki gönderileri, Google’da aradığınızda bulamayacağımızın sinyallerini veriyor.

Bunun ne önemi var ki?

Örneğin, bir kullanıcı Bing’in standart sıralama sisteminde dört ya da beşinci sayfada görebileceği bir siteyi, Facebook hesabıyla giriş yaptığı takdirde, Facebook arkadaşlarının “beğen” butonuna basma oranına göre daha yukarda görebiliyor.

Facebook bir ileri adım daha atarak beğen ve paylaş butonları ile tüm sitelere kendini entegre ederek internet dünyasına tamamen yerleşirken Google tekelini kırıyor.
Buna karşılık olarak, Google Facebook’a dur dedi. Nasıl mı?
Facebook’un çok uzun yıllarını alabilecek bir üye sayısına domino etkisi yoluyla çok kısa sürede ulaşmasına Google aracılık etmişti. Facebook kullanıcıları artık Gmail Contacts API bilgileriyle gmail adres listesinde bulunan arkadaşlarına arkadaşlık daveti gönderemiyor. Facebook, bu son gelişmeden sonra ‘@facebook.com’ lu e-posta servisine hızlı bir giriş yapıyor, facebook un üye sayısı göz ün önüne alındığında e-posta servisi konusunda gmail’i çok rahat geride bırakacağı aşikâr.

Facebook, gözünü Google tahtı olan ‘giriş sayfasına’ dikti. Uzun zamandır fark ettiyseniz Facebook kullancılarına “Hızlı erişim için facebook.com’u giriş sayfan yap” uyarısı veriyor.

Önceden internet girmek denince akla, Google girmek, arama yapmak gelirdi artık Facebook girmek gelmeye başladı.

Google PR (page rank) yerini FSR’a (facebook sosyal rank) bırakırken, Facebook’un bir sonraki adımı kendi android cihazını veya tabletini üretmek olabilir mi?

Yazar Hakkında

Muhsin Kaymakçı

Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nde Fizik okuyan Muhsin, sosyal medya ile yakından ilgilenmektedir.