Marka Pazarlama

Değer Yaratan Marka | Filli Kadın Ustalar

Marka, ürün ve hizmet üretirken izlediği politikalar gereği, bulunduğu toplumun hayatına ilişmek durumundadır. Bu durum yerel anlamda olduğu kadar küresel anlamda da geçerlidir. Nitekim günümüzde ticari ilişkiler ülke sınırlarını yerle bir ederken, duyarsız ve ilgisiz kalmak marka algısı üzerinde olumsuz etki yaratabilir. Bu nedenle markalar rakiplerinin arasında sıradan yaklaşımlarla kaybolmak yerine sivrilerek ”Ben burdayım!” demelidir. Değer yaratan marka: Filli Kadın Ustalar projesi aslında yukarıda bahsi geçen birçok konuyu gözler önüne sermektedir.

Filli Boya, pazarlama stratejisi mi yoksa sosyal sorumluluk için elini taşına koymak anlamında mı çalışmalar yürütüyor bilemiyoruz. Ancak iyimser düşünerek, projeyi öncelikli olarak ”Fayda” temelinde değerlendiriyoruz.

Filli Kadın Ustalar Projesi

Filli Boya, ülke genelinde kadın istihdamının erkeklere oranla çok düşük bir seviyede olmasına karşın Filli Kadın Ustalar Projesi ile cevap verecek. Filli marka, boya sektörüne kadınları da dahil ederek, onların iş hayatına atılmasına ve meslek edinmesine bu proje sayesinde olanak sağlayacak.

Filli Kadın Ustalar projesi Filli Boya ve Türkiye İş Kurumu (İşkur) ortaklığında yayınlanan video ile başlayarak, şehir bilboard afişleriyle devam ediyor.

Peki, Değer Yaratan Markanın Tüketici Davranışına Etkisi Nasıl Olur?

Marka yürüttüğü kampanyaların ardından tüketicinin algısını doğrudan etkiler. Dolayısıyla etkileşim sağlayan marka, tüketiciyi satın almaya yönlendirir. Çünkü satın alma davranışı tüketicinin kendi nezdinde kampanyaya katkıda bulunduğu düşüncesinin yer etmesiyle kişisel tatmin duygusunu yaşaması için bir fırsattır. Satın alma davranışını gerçekleştiren tüketici ile marka arasında süreç itibariyle ”bağ” oluşması kuvvetle muhtemeldir. Oluşan bağ ise marka sadakatine zemin hazırlar. Bu sayede marka, yayılma hızında ivme kazanır.

Sosyal medya gelişimiyle tüketicilerin aktif hale gelmesi ile markaların kampanya başarısı kolaylıkla ölçülebilir hale gelmesi markaların yayılma hızına ciddi manada etkendir. Çünkü sosyal medya bildiğiniz üzere, markaların olumlu/ olumsuz geri dönüşler almasına imkan sağladı. Söz konusu, Filli Kadın Ustalar kampanyasının tüketicilerden destek görmesi gibi. Tüketicilerin verdiği desteğin, cinsiyet ekseninde seyretmemesi ise, kampanyanın başarısını gözler önüne sermeye yeter de artar bile. Teşekkürler Filli! 🙂

Filli Kadın Ustaları; #FilliBoya, #FilliKadınUstalar, #BileğininHakkıyla hashtagleriyle sosyal medyadan destekleyebilirsiniz.

Filli Boya, Filli Kadın Ustalar kampanyası hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Yazar Hakkında

Arife CEMREK

Anadolu Üniversitesi - Business Administration
Digibus - Content Manager
SosyalSosyal.com Author