Pazarlama

Çocuklara Pazarlama (Market Responsibly!)

İlgili olanlarınız biliyordur, haberi olmayanlar için de hatırlatalım. Geçen hafta (24 Şubat) Swissotel The Bosphorus’ta Online Kids Marketing Konferansı düzenlendi. Bu sene ikincisi düzenlenen konferansta ana tema, Kidsfluence-Ebeveynlerin Satın Alma Kararlarında Çocukların Etkileriydi.

İlgili olanlarınız biliyordur, haberi olmayanlar için de hatırlatalım. Geçen hafta (24 Şubat) Swissotel The Bosphorus’ta Online Kids Marketing Konferansı düzenlendi. Bu sene ikincisi düzenlenen konferansta ana tema, Kidsfluence-Ebeveynlerin Satın Alma Kararlarında Çocukların Etkileriydi.

Evet çocuklara pazarlamadan bahsediliyor ki bana kalırsa aşağıda bahsedeceğim sebeplerden dolayı çocuk pornosundan pek farkı yok ya da kobay faresi muamelesi yapmaktan.

Markaların, çocuklarla nasıl daha uzun süre bağ kurabileceği ve çeşitli başarı hikayelerinin anlatıldığı konferans muhtemelen bir çok kişi için verimli geçmiştir. Fakat konu eninde sonunda para kazanma/kazandırmaya geldiğinde hemen herkes bahsedilen hedef kitlenin henüz daha çocuk olduğu unutuluyor. Çocukların hangi etkilere maruz kaldığında savunma eğilimli olacağı bile bu konu kapsamında tartışılırken işin etik tarafı yurt dışında, özellikle akademisyenler tarafından çokça tartışılan bir konu.

Marketing on Child

Amerika’da The Wright Institute bünyesinde klinik psikolojik araştırmalar yapan Allen D. Kanner, çocukların fazlasıyla kitlesel pazarlama faaliyetlerinin etkisinde kaldığını; “materyalist ve narsist yaralar” şeklinde tabir ettiği olumsuzluklarlın oldukça sık görüldüğünü belirtiyor.

Kanner ve onun gibi bilinçli diğer akademisyenler, psikoloji bilgisini pazarlamacılara yardım ederek çocuklar üzerinde uygulayan meslektaşlarını daha önce protesto da etmişlerdi.

Konuya bir de bizdeki gibi gelir düzeyi düşük, milyonlarca insanın olduğu ülkeler açısından baktığımızda durum fazladan drama katmaya bile gerek kalmadan bazıları için içler acıtan bir hal alıyor. Televizyonlarda çocukları etkileyen yüzlerce reklam bombardımanı ve etik kurallara uymayan basmakalıp (stereotyping) enjeksiyonu yapılıyor. Gördüğü oyuncağı hatta yiyeceği elde etmek için çocukluk duygusuyla annesine babasına baskıda bulunan çocuk, bunu elde edemediğinde travmatik sonuçlar doğurabildiği de kanıtlanmış çoğunlukla büyük hayal kırıklıkları yaşayor.

”Evinizde çocuklar, televizyonun karşısında dizilmiş oturuyorlar, karşınızda reklamlara çıkan çocukların ellerinde çikolatalar, püskevitler, birbirlerine ikram ediyorlar, birbirleriyle yiyorlar, şakalaşıyorlar. O çocuk aklından geçiriyor benim de bir çikolatam olsa, benim de bir püskevitim olsa diyor. Anne bana niye almıyorsunuz diyor, bizde niye yok diyor ”

Sn. Devlet Bahçeli başka bir konuya ilgi çekmek için yukarıdaki cümleleri kurmuştu aslında ama tabiri caizse yazının tam bu bölümüne cuk diye oturuyor.

Sonuç olarak;

Market responsibly!

Yazar Hakkında

Engin Lofca

Mersin Üniversitesi Seyahat İşl. ve Tur Operatörlüğü ve Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu. İstanbul Üniversitesinde MBA (İşletme Yönetimi Yüksek Lisansı) yapıyor. Hobi olarak Lego Mindstorms robot yapımı ile ilgileniyor, karakalem/dijital çizimler yapıyor. Jetluck.com'un kurucusu.