Sosyal Medya YouTube

Çıkar Sokak: Youtube !

Banyoda şarkı söylemeye başladınız baktınız sesiniz güzel çıkıyor. Banyo kapısında sizi dinleyenler çoğalıyor alkış tufanı … Çıktınız banyodan üstünüzde simli bornoz annenizin gözleri nemli etkilemişsiniz kadını. Nedense ilk anneler etkilenir. Yarın tekrar banyodasınız bu sefer kayıt edeceksiniz. Girdininiz küvete, kayıt mükemmel olmalı şıp şıp damlayan suyu da kestiniz. Su sıcak da değil ama ses yanık yanık. Çıktınız banyodan yine kapı da anneniz bu sefer daha çok ağlamış. Bu durum daha da yüreklendirdi sizi. Odanın duvarında Tarkan’la göz göze geldiniz.

Banyoda şarkı söylemeye başladınız baktınız sesiniz güzel çıkıyor. Banyo kapısında sizi dinleyenler çoğalıyor alkış tufanı … Çıktınız banyodan üstünüzde simli bornoz annenizin gözleri nemli etkilemişsiniz kadını. Nedense ilk anneler etkilenir. Yarın tekrar banyodasınız bu sefer kayıt edeceksiniz. Girdininiz küvete, kayıt mükemmel olmalı şıp şıp damlayan suyu da kestiniz. Su sıcak da değil ama ses yanık yanık. Çıktınız banyodan yine kapıda anneniz bu sefer daha çok ağlamış. Bu durum daha da yüreklendirdi sizi. Odanın duvarında Tarkan’la göz göze geldiniz.

Elinizde kayıt doğru “ Unkapanı Kasetçiler Çarşısı ” tüm kasetçileri dolaşırsınız ses güzel yanık yanık kapışılacaksınız. Herkes kaset yapmak isteyecek size. Ses güzel, fizik yerinde, para var mı? soracaklar size. O para bulunamayacak siz duvardaki Tarkan’ı çıkartıp yerine küçük Emrah’ı asacaksınız.

Devir değişti ama ünlü olmaya giden yol yine banyodan geçiyor. Banyoya girdin ses güzel yanık değil bu sefer ama ılık ılık insanın içine işliyor. Anne zaten duygulu …

Arkadaştan hatır rica alınan video kamera kuruldu. Korkmayın banyoda değil salonda. Banyo ünlü olmanın basamağı olarak kullanıldı. Akdeniz akşamlarını çok iyi çalan gitarcı arkadaşta yerini aldı. Artık kayıt için hazırız. Ilık ılık söylendi şarkılar yine de yürekleri dağladı. Kayıt tamamlandı. Unkapanı’na artık gitmeye gerek yok. Zaten Unkapanı da kalmadı. Youtube da hesap açıldı, video yüklendi. Heyecan dorukta… Yüklenen video çok kısa sürede 100.000 kişi tarafından izlendi, paylaşıldı, beğenildi. Odanın duvarındaki Küçük Emrah posteri kaldırılıp yerine Tarkan posteri asıldı. Tarkan’la göz göze gelindi. Banyo kapısının arkasında asılı duran simli bornoz giyildi. Ayak ucundan saç teline kadar parfüm şişesi boşaltıldı. Evin kapısı açıldı. Çığlık çığlığa genç kızlar tarafından saldırıya uğranıldı. Binanın kapısına 1 saat de gidildi. Anlaşmalar yapıldı. Televizyon programlarına çağrıldı. İlk albüm, ilk konser …

Asıl yoldan sapıldı. Yeni bir yol yapıldı. Artık ünlü olmak Youtube’dan geçiyor. Sosyal Medyada bıraktığınız izler sizi ya yukarılara ya da aşağılara taşıyacak.

Unutmayın İstanbul’u fetih etmek için gemileri karadan geçiren Fatih, gemileri karadan geçiremeyip, karada bırakarak savaşı kaybetseydi. Bir deli olarak tarih sayfalarında yerini alacaktı.

Bir evin garajında büyüklükleri nedeniyle, videoları e-posta ile göndermekte zorluk çeken ikili, dosyaları paylaşmak için daha iyi bir yöntem bulmak üzere kolları sıvayan Steve Chen ve Chad Hurley isimli iki genç tarafından  2005 yılı Şubat ayında kurulan Youtube’un sahip olduğu bir takım istatistiki bilgiler :

• Youtube a her dakika 48 saat uzunluğunda video yükleniyor
• Bir günde 3 milyar video izleniyor.
• Youtube un ziyaretçilerinin %70 i Amerika dışından
• Youtube 43 dilde 25 ülkede görüntüleniyor
• Youtube 2007 de başlatılan ortaklık programıyla 22 ülkeden 20000 den fazla ortağı sahip
• Diğer video sitelerinden daha fazla HD video ya sahip olan Youtube, bünyesinde %10 oranında HD video barındırıyor.
• Yaklaşık 17 milyon insan sosyal paylaşım sitelerinde Youtube u takip ediyor.

Diğer istatistikler için Youtube istatistik sayfasını ziyaret edebilirsiniz.Yukarı da okuduğunuz gibi rakamlar dudak uçuklatan cinsten.
Bence banyodan ünlü çıkartabilecek güce sahip olan Youtube böyle olmayı da hak ediyor.

Yazar Hakkında

Özgür Fidan

Akademi İstanbul -Reklamcılık, Anadolu Üniversitesi- Halkla İlişkiler, Anadolu Üniversitesi- İşletme okullarından mezun olmuştur. İş kariyerine Cen Ajans/GREY de Müşteri Temsilcisi Asistanı olarak başlamış. Sırasıyla Kurbağa Medya Tasarım, Biyer Art Stüdio, Dreambox, 41?29!, Origin EMC 'de Satış Yöneticiliği, Müşteri İlişkileri Yönetmenliği, Digital Signate Proje Yöneticisi, Digital Proje Yöneticisi olarak görev almıştır. Alafortanfoni de Proje Yöneticisi olarak olarak çalışma hayatına devam etmektedir.