Facebook Teknoloji Twitter

CIA’nın kaynağı: Facebook ve Twitter

Sosyal Medya ne değildir diye bir soru sorulsa sanırım aşağıdaki iki cevabı kolaylıkla verebilirim;

* Sosyal medya Facebook ve Twitter değildir.
* Sosyal medya like veya tweet sayısı değildir.
* Sosyal medya garip videolar üzerinden magazinleştirme çalışması yapmak hiç değildir.

Sosyalsosyal.com olarak kurulduğumuz ilk gün bir yazı yazmıştık ve o yazıda şunu vurgulamıştık “madalyonun bir değil iki yüzü vardır” . Sosyalsosyal.com olarak madalyonun iki yüzünüde göstermeye odaklı bir haber sitesiyiz. Facebook’un yaptığı bir yenilik, yeni bir satınalma, yerli bir web girişimi v.b. birçok şey bizi ilgilendiriyor ve bu tür haberler yapmaya çalışıyoruz. Bizi farklı kılan şey madalyonun diğer yüzünüde göstermemiz. Haberin başlığında da okuduğunuz gibi sosyal medya madalyonunun diğer tarafı ile ilgili haberler yapmaya devam edeceğiz. İşte o haberlerden biri;

Sosyal medyadaki bilgi akışının kontrolünün CIA elinde olduğu, istihbarat akışını bu siteler aracılığı ile yaptığı ortaya çıktı. Yazgazeteci.com, bu olaya örnek teşkil edecek ve ABD’de ulusal yayın yapan bir kanalda yayınlanan itirafları paylaştı.

VİDEO’NUN TERCÜMESİ

Haber başlığı Amerikan Kongresin’den yapılan bir bilgilendir toplantısından bahsediyor. İşlenen konu ise etkisi gittikçe artan sosyal medya ve onun en başarı sağlamış örneklerden biri olan Facebook. Amerika’da, ulusal sınırlar içinde (yurt dışı değil!) kitlesel veya terörist olaylarda ülkeyi korumak için kurulmuş, Beyaz Saray’da (The White House) bir temsilci tarafından yürütülen ve dolayısıyla doğrudan Amerikan Başkanı’na bağlı Department of Homeland Security adlı bir departmanın raporundan bahsediliyor.

CIA VE FACEBOOK VERİ TABANI

Raporda ise CIA’nın 2004′den berri, Facebook veritabanını istihbarat için kullandığından bahsediliyor. Yani CIA, istihbarat (bilgi) toplamak için Facebook’u aktif bir şekilde kullanıyor. CIA temsilcisi Christopher Sartinsky; “İnsanların politik görüşlerini, dinlerini, tüm arkadaşlarını, kişisel e-posta adreslerini, yüzlerce fotoğrafı, durum güncelmelerini yani her şeyi gizlece izlediklerinden bahsetmiş. Bu konuşmalar Amerikan Kongresinde geçiyor. CIA temsilcisi Christopher Sartinsky’nin son cümlesi şöyle bitiriyor: “CIA için bu, gerçek olan rüyadır. CIA açısından inanılmaz bir olay.”

DEPARTMENT OF HOMELAND SECURITY RAPORUNDA DA YAZILMIŞTI

Yine Department of Homeland Security raporuna göre Facebook’un meşhur kurucusu ve CEO’su olan Mark Zuckerberg, haberde “CIA’in Facebook Program Yöneticisi” olduğundan bahsedilmiş. Zuckerberg’in geliştirdiği Facebook programı sayesinde, CIA içinde “şuana kadar en gelişmiş tek güçlü kitle kontrol aracını (Facebook) yaratan efsane kişi (the overlord) olarak çağrıldığından bahsediliyor.

Facebook’un ayrıca CIA’in istihbarat giderlerinden ciddi anlamda tasarruf etmesini sağlamasından bahsediliyor. Konuşmalar sırasında Twitter için de diğer CIA yazılımı olarak bahsediliyor.

RT kanalında da buna benzer haberler yayınlanmıştı:

not: haber içeriği pressmedya‘dan aınmıştır.

Yazar Hakkında

Salih ÇAKTI

Founder of Digi Kitchen