İnternet Sektörel Haberler

Chrome’a Alternatif Tarayıcı|Vivaldi

Google Chrome, Internet Expoler‘ın hız sorununu aşamamasından faydalanarak kullanıcıların popüler tarayıcı sistemi olmayı başarmıştı. Ancak Ram tüketimi konusunda Internet Expoler‘dan farklı bir yapılanma sunamayan Chrome, kullanıcıların olumsuz eleştirilerine maruz kaldı. Bu nedenle kimi kullanıcılar Mozilla Firofox kullansa da tam anlamıyla internetten keyif alma hazzını yaşayamadı.

Yaşanan sorunları analiz eden Vivaldi yaklaşık bir yıl önce kullanıcıya özel nitelikte tarayıcı olmak için çalışmalara başladı. Chrome‘a alternatif tarayıcı Vivaldi kişiselleştirilebilir özelliğiyle rekabet yaratacak diyebiliriz.

İnternet sektörünün hız ve Ram problemini ortadan kaldırmayı hedefleyen Vivaldi, işlevselliğiyle dikkat çekerek kullanıcıya keyifli sörf yaşatacak yeniliklerle karşımıza çıkıyor.

Vivaldi Taracıyısının Özellikleri Nelerdir?

vivaldi-1-0-web-tarayici-sosyalsosyal

1. Daha Hızlı Gezinme

Vivaldi, hız konusunda oldukça iddialı. Öyle ki, hız gerektiren; erişim, erişim klasörleri, komutlar, ileri ve geri hareketleri pratik kullanım özelliğine sahip. Hemen hemen her şeyi basit kelime komutlarıyla yönetebileceğiniz tarayıcı Vivaldi ile ilk ziyaret ettiğiniz sayfaya tek tıkla ulaşabilirsiniz.

2. Daha Akıllı Gezinme

Akıllı gezinme seçeneğiyle, web’de gezinirken notlar alabilir; yan yana iki paneli aynı anda görüntüleyebilir; yer imleri, indirmeler ve notlara hızlı erişim sağlayabilir; arama kutusunu düzenleyebilir ve Vivaldi‘yi kişisel arama motorunuz haline getirebilirsiniz.

3. Sekme Yönetimi

Sekme yönetimi ile gruplar halinde sekmelerinizi düzenleyebilirsiniz. Burada ilgi çekici olan özellik ise sekme gruplarınızla ilgili görsel sekmeler ve çöp kutusu olmak üzere iki farklı sekme yapısının var olmasıdır.

4. Yer İmleri

Yer İmleri çubuğu erişimlerinizi ve yönlendirmelerinizi sağlar; ancak Chrome‘dan farklı olarak ”Takma İsimler” ile yer imlerinizi daha kolay kullanabilirsiniz.

5. Kısayollar

Kısayolları her tarayıcıda olduğu gibi fare ve klavye yardımı ile gerçekleştirebilirsiniz.

6.Görsel

Vivaldi tarayıcısında görsellik kişiselleştirilebilir özelliğe sahip. Burada tek tıkla kullanıcı arayüzü değiştirilebilir. Ayrıca Vivaldi kullanıcılarının ziyaret ettiği web sayfaları renklerle uyumludur.
Vivaldi bu sayede Chrome‘dan farklı olarak, web‘de daha verimli ve üretken olmayı amaçlayan kullanıcıları destekleyebilir.

Yazar Hakkında

Arife CEMREK

Anadolu Üniversitesi - Business Administration
Digibus - Content Manager
SosyalSosyal.com Author