Sosyal Medya

Çanakkale Savaşları Twitter’da Yaşanıyor

Türkiye tarihinin en önemli kahramanlık destanlarından birinin yazıldığı Çanakkale Savaşları, Gerçek Zamanlı Çanakkale Savaş Günlüğü adlı çok özel bir proje ile yeniden hayata geçirilecek.NTV Tarih dergisi, muharebenin yıldönümü 18 Mart’ta başlatacağı projeyle Çanakkale Savaşları’nda yaşananları gün gün, saat saat Twitter’da yayınlayacak.

Gerçek Zamanlı Çanakkale Savaşı Günlüğü projesiyle cephede yaşananlar an ve an Twiter’dan yayınlayacak. 18 Mart’ta yani bugün başlayacak, 274 gün sürecek projede ilk tweet’i Cumhurbaşkanı yazdı.

Türkiye tarihinin en önemli kahramanlık destanlarından birinin yazıldığı Çanakkale Savaşları, Gerçek Zamanlı Çanakkale Savaş Günlüğü adlı çok özel bir proje ile yeniden hayata geçirilecek.NTV Tarih dergisi, muharebenin yıldönümü 18 Mart’ta başlatacağı projeyle Çanakkale Savaşları’nda yaşananları gün gün, saat saat Twitter’da yayınlayacak.

Proje 274 gün sürecek ve ilk tweet’i de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 18 Mart’ta saat 11.00’da yazdı.

Gerçek Zamanlı Çanakkale Savaş Günlüğü projesinin fikir babası NTV Tarih dergisi yayın yönetmeni Gürsel Göncü.  Hem Türk cephesinde hem de İtilaf kuvvetleri arasında yaşananların Türkçe ve İngilizce olarak anlatılacağı projeye hayata geçirildiğinde takipçilerin sorularına da anında cevap verilecek. Böylece proje interaktif bir nitelik de kazanmış olaçak. Savaş günlüğü sadece Twitter’la da sınırlı değil. Ayrıca www.ntvtarih.com.tr/canakkale adresinde bu veriler toplanacak ve bir zaman çizelgesi oluşturulacak. Burada tweet’lerle birlikte, kimi haritalara, fotoğraflara yer verilecek ve günlük yaşanan olayların tarihsel önemi aktarılacak. Göncü “Twitter’dan yaşanan olaylar dışarıdan görüldüğü gibi an ve an aktarılacak.

Ama bu olayların ne anlama geldiği, nelere yol açtıkları, karargahlarda, komuta merkezlerinde ve diplomatik çevrelerde yaşananlar da bu internet sitesinde anlatılacak” diyor. Böylece 274 günün sonunda Çanakkale Savaşları’nın her yönüyle ilgili bir veri tabanı elde edilmiş olacak. Göncü bu veri tabanından ilköğretim öğrencisinden, profesöre, tarihçilerden, araştırmacılara herkesin yararlanabileceğini de söylüyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, Gerçek Zamanlı Çanakkale Savaş Günlüğü projesine çok pozitif baktığını belirten Göncü “Zaten kendisinin özellikle sosyal medya kullanımına meraklı olduğu biliniyor. Biz bu projeyi Sayın Abdullah Gül’ün başlatmasını istedik. Memnuniyetle kabul etti. 18 Mart’ta saat 11.00’de ilk tweet’i kendi hesabından girecek. Biz de kendi hesabımzdan o tweet’i retweet ederek yayına başlayacağız” diyor.

Projenin internet sitesiwww.ntvtarih.com/canakkale

Twitter adresi: www.twitter.com/Canakkale_ Canlı   //  www.twitter.com/Gallipoli_Live 

Yaşanan gelişmeleri aşağıdan da canlı olarak izleyebilirsiniz;

yazı kaynak: ntvmsnbc

Yazar Hakkında

Salih ÇAKTI

Founder of Digi Kitchen