Sosyal Medya

Çakma Mark Zuckerberg

Sosyal paylaşım devinin avukatları, adını mahkemede geçtiğimiz hafta Mark Zuckerberg olarak değiştiren İsrailli girişimcinin peşinde.

Sosyal paylaşım devinin avukatları, adını mahkemede geçtiğimiz hafta Mark Zuckerberg olarak değiştiren İsrailli girişimcinin peşinde. İkinci yani İsrailli Zuckerberg, Like Store adında bir sosyal medya şirketi kurdu. Bu şirket, firmaların Facebook sayfalarının hayran sayısını artırmayı vaadediyordu. Sloganı da şöyleydi: “Kimse Facebook sayfanızı ziyaret etmiyor diye üzülüyor musunuz? Bir çözümümüz var. 1000 Like mı lazım? Bunu size sağlayacağız. 5000 Like mı? Bunu size sağlayacağız. 1000 Like mı gerekiyor? Bunu size sağlayacağız.”

Eylül ayında Facebook’un hukuk firması Perkins Coie, Like Store’un sitenin şartnamesine aykırı olduğunu bildirerek Zuckerberg’ü dava açmakla tehdit etti. Bu dava tehdidinde Zuckerberg’ün şirketi kapatması ve sosyal ağa bir daha geri dönmemesi isteniyordu.

İsrailli işadamının buna tepkisi adını Mark Zuckerberg olarak değiştirmek oldu. Hatta tüm ailesinin adını aynı şekilde değiştirmeyi planladığını da öğrendik. Like Store kapatılmadığı için şimdi Facebook bir dava tehdidinde daha bulundu. Ancak komik olan şu ki, Facebook artık Mark Zuckerberg adında birini dava etmek zorunda.

Tabi ki yasal olarak dava açmaya hakları var ama bu durumun gülünçlüğünü azaltmıyor.

İsrailli Zuckerberg’ün amacı da tam bu aslında. Medyanın ilgisini üzerine çekip kişisel bir şöhret elde ederek ticari girişimlerini büyütmek. Kendi adına bir Facebook sayfası ve @iMarkZuckerberg adlı bir Twitter hesabını aldı bile. İnternet sitesinin adı da MarkZuckerbergOfficial.com.

teknogaste

Yazar Hakkında

SS Haber Merkezi

SS Haber Merkezi sosyal medya, teknoloji ,internet ve bilişim dünyasını ilgilendiren haber ve konuları araştırarak sosyalsosyal.com ziyaretçilerine ulaştırır.