Twitter

Bundesliga Maç Sonuçlarını Hashtag ile Canlı Takip Edin

Futbol son zamanlarda hayatımızın hemen her safhasında karşımıza çıkmaya başladı. Toplum olarak bizim için Futbol bir yana diğer tüm sporlar bir yana. Derbiler, şike tartışmaları son olarak play-off maçları derken alakalı alakasız herkes futbol konusunda az çok bir şeyler konuşmaya başladı. Bir sosyal medya hesabınız varsa zaten konunun dışında kalmanız pek mümkün görünmüyor. Bu yazıyı yazarken bile Twitter’a göz attığımda Tren Topic’te (TT) 10 başlığın 6’sının futbol ile alakalı olduğunu görebiliyorum.

Geçtiğimiz günlerde Twitter çalışanlarından birinin attığı tweet, bu konuya başka bir boyut kazandırdı. Twitter’ın search kısmına #BMGHSV veya #Bundesliga yazıldığında Bundesliga maçlarının canlı skorları ekranınıza geliyor.

Resimde gördüğünüz gibi bu hashtag’i arattığınız anda oynanan maçın o an ki sonucu canlı olarak görülüyor. Henüz çok fazla kişinin haberdar olmadığı bu özellik sosyal medya’da bir farkındalık yaratacağa benziyor.

Sosyal Medya’yı kullanım şekillerine baktığımızda, Ortadoğu’da ki halk devrimleri sosyal medya üzerinden örgütlenip hayata geçirilmişken, yine bir çok sosyal sorumluluk projelerinin kampanyalarının da sosyal medya üzerinden yürütüldüğünü görebiliriz. Futbolun gerek sosyal medyada gerekse hayatımızda bu denli yer almasından hoşnut değilseniz bu özellik pek önem arz etmeyebilir, ancak futbol fanatikleri ve severleri için güzel bir uygulama olacağa benziyor.

Şimdilik sadece Bundesliga’da kullanılan bu tarz hashtagler ilerleyen zamanlarda diğer liglerde de kullanılmaya başlandığında, yavaş yavaş geleneksel medyanın yerini almaya başlayan sosyal medya kullanıcıları için anlık bilgi akışına yeni bir soluk getirmiş olacağa benziyor.

not: Bundesliga’da lig sona erdiği için şu anda bu hashtag ile sonuç alınamamaktadır.

Yazar Hakkında

Tuba Ayaz

Üniversitede Ekonometri eğitimi aldı. Türkiye'de sosyal medyanın gelişmesiyle birlikte bu alana olan ilgisi her geçen gün daha da arttı. Ankara'da bir sosyal medya ajansında sosyal medya sorumlusu olarak çalışmaktadır. Son gelişmeleri yakından takip eder. Okumayı sever, ara sıra yazar. Twitter: @_tubayaz