Sektörel Haberler

BTK’dan Basın Açıklaması

Güvenli internet hizmetiyle ilgili endişelerimizi bu sabah sizlerle paylaşmıştık. BTK bugün güvenli internet ile ilgili bir basın açıklaması yaptı.

Güvenli internet hizmetiyle ilgili endişelerimizi bu sabah sizlerle paylaşmıştık. BTK bugün güvenli internet ile ilgili bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada güvenli internet hizmetinin çocukların ve gençlerin internet üzerindeki zararlı içeriklerden korunma amacıyla ortaya çıktığını belirten BTK’nın basın açıklamasında belirtilen genel kararlar şu şekilde;

1- Güvenli İnternet Hizmeti kapsamında yer alan web siteleri için, web sitelerinin  kriterlere uygunluğu hususunda site sahiplerinin beyanı esastır.
2- Güvenli İnternet Hizmeti’nde; eğitim, kültür, sanat, iş, ekonomi, bankacılık ve finans, kariyer, medya, alışveriş, İnternet hizmeti, sağlık, spor, müzik, oyun vb. konularda  içerik barındıran web siteleri ile resmi kurum ve kuruluşlara ait web siteleri yer almalıdır.
3- Güvenli İnternet Hizmeti’nde; kumar, intihara yönlendirme, Atatürk’e hakaret,  çocukların cinsel istismarı, uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanımını kolaylaştırma, sağlık için tehlikeli madde temini, fuhuş, müstehcenlik, ırkçılık, ayrımcılık, nefret,  terör, şiddet-vahşet görüntüleri, kan ve şiddet içeren dövüş sporları, hayvan dövüşleri, dolandırıcılık, zararlı yazılım vb. içerikleri barındıran web siteleri ile bu içeriklere  erişilmesini sağlayan web siteleri ve uygulamaları yer almamalıdır.
4- Güvenli İnternet Hizmeti’nde 3. Maddedeki unsurlarla ilgili, örtülü reklam, bilinçaltını etkileyen reklam ve güdüleme içeren hiçbir içeriğin bulunmadığı web sitelerine yer verilmelidir.
5- Telif hakları, sağlık için tehlikeli madde temini, dijital oyunların envanteri, tütün ve alkol satışı gibi konularda uzman kurum ve kuruluşların görüşlerinin tam olarak  yansıtılabilmesi önem arz etmektedir.

Basın açıklamasının sorularımıza cevap verdiği tartışılır. Filtre polemiğinin önümüzdeki günlerde de devam edeceğini düşünüyorum.

Yazar Hakkında

Salih ÇAKTI

Founder of Digi Kitchen