Sosyal Medya

Blogger İşletme İşbirliği

Firmalar kendi ürün sattıkları alanlarda paylaşım yapan blogger ları tanıtım etkinliklerinde bir araya getiriyorlar. Elbette günümüzde bloglara verilen önemin artması ve blog dünyasının gittikçe daha özgün bir hal alması bunda etken rol oynuyor.

Firmalar kendi ürün sattıkları alanlarda paylaşım yapan bloggerları tanıtım etkinliklerinde bir araya getiriyorlar. Elbette günümüzde bloglara verilen önemin artması ve blog dünyasının gittikçe daha özgün bir hal alması bunda etken rol oynuyor.

İnsanların fikirlerini özgürce ifade ettikleri, soru sordukları, paylaşım yaptıkları sitelerin de birbirini ardına açılması blogların önemini bir kez daha arttırıyor. Çünkü bloglar her ne kadar böyle soru cevap tarzı bir felsefe güdülüyor olmasa da insanların yorumları ile konuya farklı açılar katıyorlar.

Geçtiğimiz günlerde yapılan bir araştırmada Twitter gibi mikro blogların reklam dünyasında öneminin  ne kadar az anlaşıldığını ortaya koydu. Hakikaten eğer bir Twitter hesabınız varsa takipçisi olmanız için bir firmadan yada kuruluştan özel mesaj almanız gibi bir durum sözkonusu bile değil.  Aynı zamanda o firmaların ya da sayfaların özel bir kampanyası yoksa  sayfaya doğru çekilmeniz de zor.
Bu yüzden twitter  gibi sadece 140 karaktere sığdırılan mesajların dolaştığı ve kişileri etkileme gücü yüksek olan platformlara sadece yaptıklarınızın karşılığını alıyorsunuz. Bu yüzden aslında bu tarz paylaşım alanlarının daha etkili   kullanılması da şart.

Bunu başarabilen Türkiye de çok az firma var. Bu yüzden az önce bahsettiğim soru cevap tarzı platform sitelerinin de bir şekilde firmalar tarafından bu işin içine çekilmesi ve ürünleri hakkında anlık feed backler alınması açısından önemli. Hayat ve sosyal medya her geçen gün yeni anlayışlar ortaya koyuyor. Eğer atacağınız adımlardan birinde tereddüt yaşarsanız geri kalmanız olası bir ihtimal.

Yazar Hakkında

Oğuz Akdeniz

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu. İngilizce ve İspanyolca biliyor. Milliyet.com.tr, Kadıköy Gazetesi, Kadıköy Life, Spor3, Medyaspor gibi gazete ve portallar da köşe yazarlığı yapıyor. Spor dışında bankacılık, sigortacılık ve telekom sektörleri ile ilgileniyor.