Sektörel Haberler

Bireysel Emeklilik Sistemi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Her birey, uzun çalışma hayatının ardından emekli olup uzun bir tatil yapmayı hayal eder. Emeklilik hayatına dair kurulan planları sıkça duymuşsunuzdur. Bir kasabaya yerleşmek, sakin bir hayat yaşamaya başlamak, torunlarla daha fazla vakit geçirmek ya da bağ bahçe işleri ile ilgilenmek, insanların emeklilik hayallerini sıkça süsler. Emeklilik hayatı içinde refahı sürdürmenin şartlarından biri de emekli olduktan sonra emekli maaşınıza ek bir maddi gelirinizin bulunmasıdır. Ne yazık ki maddi kaynağınız olmadığı sürece rahat bir hayat sürdürmek, pek mümkün olmayacaktır.

Eğer sigortalı çalıştıysanız, ömür boyu yapmış olduğunuz işten emekli olduğunuzda size bağlı bulunduğunuz sigorta kurumundan maaş bağlanacaktır. Fakat bu maaş, size günün şartlarında yeterli gelmeyebilir; hayatınızı alışmış olduğunuz standartlarda yaşamanıza izin vermeyebilir. Tam da bu noktada devreye bireysel emeklilik sistemi girer. Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), sizlere, emekli maaşınıza ilave bir gelir daha elde etme imkânı sunar. Bu sayede hayalini kurmuş olduğunuz emeklilik yaşamına ulaşmanız kolaylaşır.

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

Bireysel emeklilik sistemi, gönüllü katılım esasına dayanan; size uygun ödeme planı oluşturarak ödeme yapıp, kendinizi emekli edeceğiniz bir sistemdir. Herhangi bir sigorta kurumuyla bağınız olsun ya da olmasın, 18 yaşını doldurduysanız bireysel emeklilik sistemine başvurabilirsiniz. Bir yerde sigortalı çalışan olsanız da olmasanız da bireysel emeklilik sistemine de kayıt olarak kendinizi emekli edebilirsiniz.

Eğer bir yerde sigortalı çalışansanız ve oradan emekli olursanız bireysel emekliliğiniz, size ek gelir olacaktır. Eğer hiçbir yerden emekli değilseniz, yalnızca bireysel emeklilikten faydalanıyorsanız, bireysel emeklilik, size asli maddi kaynak olacaktır. Bireysel emeklilik maaşından yararlanabilmek için minimum 10 yıl boyunca bireysel emeklilik ödemesi yapmış ve 56 yaşını doldurmuş olmak, yeterlidir.

Bireysel emeklilik sisteminin avantajlarından biri de devletin ödemenize %25 oranında katkı payı eklemesidir. Devlet katkı payı, ödemenize göre hesaplanarak priminize eklenir. Örneğin, aylık 100 TL ödeme yapıyorsanız devlet katkısı ile ödemeniz, 125 TL; aylık 200 TL ödeme yapıyorsanız da devlet katkısı ile ödemeniz, 250 TL olacaktır. Üstelik, ev hanımları ve çalışmayan bireyler de devlet katkı payından faydalanabilir.

Bireysel emeklilik sistemi, devlet denetiminde olduğu için diğer emeklilik türleri kadar güvenli bir sistemdir. Yapacağınız prim ödemeleri, devlet güvencesi altındadır.

Bireysel emeklilik sistemine başvuru yapmak istiyorsanız bu hizmetten Kuveyt Türk güvencesi ile faydalanabilirsiniz. Temel bir hesaplama yapmak isterseniz Kuveyt Türk İnternet sitesine girerek bireysel emeklilik hesaplama aracından yardım alabilir ya da en yakın Kuveyt Türk şubesini ziyaret edebilirsiniz.

 

Yazar Hakkında

Rümeysa TÜRKEL