Sektörel Haberler Sosyal Medya Teknoloji

Bira.FM Kapandı

2 yıl önce “keyif yalnız gitmez” sloganı ile yayın hayatına başlayan ve kısa sürede popüler hale gelen, amacı sadece dinleyenin keyfini yerinde tutmak olan çevrimiçi müzik dinleme sitesi Bira.fm geçtiğimiz gün ani bir karar ile kapandığını duyurdu.

birafm

15 Temmuz 2013 itibariyle telif haklarında yapılan düzenleme gereği Türkiye’de yasal dijital müzikte ücretli abonelik dönemine geçilme kararı alındı. Fizy, TTNet Müzik ve Turkcell Müzik gibi yasal müzik satışı yapan siteler şimdiye kadar bünyesinde barındırdıkları tüm şarkıları üye olmaksızın herkese ücretsiz olarak dinleme imkanı sunuyorlardı. Fakat yeni düzenleme ile bu sitelere üye olmayanlar şarkıların yanlızca 30 saniyesini dinleyebilecek. Şimdilik üye olanlar şarkıların tamamını ücretsiz olarak dinleyebiliyorlar, fakat önümüzdeki günlerde bu şarkıları dinlemekte ücretli hale getirilecek ve dönemlik yada adetlik dinleme paketleri halinde satılacak.

Şimdiye kadar Grooveshark üzerinden yayın yapan Bira.fm’in site üzerinden herhangi bir gelir modeli bulunmuyordu. Tamamen ücretisiz olarak yayın yapan site, hem müzik sektöründeki yeni telif haklarından, hemde alkol yasası düzenlemesinden nasibini aldı. Yapılan son düzenleme ile alkol ürünlerinin reklamlarında birçok sınırlama getirilmesi Bira.fm’e ortak çalışma ve gelir kapısı açma konusunda pek alternatif bırakılmadı. Sonuçta amacının dışında reklam yapılması kullanıcılar tarafından pek hoş karşılanmayacaktı.

Geçtiğimiz yıl birinci yaşını kutladıkları zaman hazırladıkları bir infografikte, 1 senede 4.5 milyon ziyaretçi, 10 milyon playlist dinleme sayısına ulaşmıştı. Aynı zamanda site 10.Altın Örümcek Ödülleri’nde Eğlence (Radyo/TV/Oyun/Bahis/Müzik) kategorisinde ikincilik ödülünü kazanmıştı.

Facebook’da 100 bin’den, Twitter’da ise 20 bin’den fazla takipçisi olan Bira.fm’in ani kapanışı sosyal medyada üzüntüyle karşılandı. Sitenin kurucuları önce Facebook’ta yaptıkları kısa açıklamanın ardından ana sayfalarını bir veda yazısı ile değiştirdiler.

birafm_

Her ne kadar ülkemizde müzik telif haklarında bir çok düzenleme yapılıyor, müzik dinlemek ücretli hale getiriliyor fakat karşılarında başta YouTube olmak üzerine onlarca video sitesi var. YouTube video listeleri özelliği ile kullanıcılarına video kliplerden oluşan ve kesintisiz müzik dinleme imkanı sunuyor.

Yasal müzik sitelerine getirilen kısıtlamalar ve ücretli paketler YouTube ve diğer video sitelerine nasıl getirilecek orası daha belli değil. Görünüşe göre yasal müzik siteleri ilk başlarda bu işlerden pek kazançlı çıkacağı görünmüyor.

Yazar Hakkında