Sosyal Medya

Bir Sapığın Gözünden Facebook Hesabınız

Facebook kendimizi özel hissetmemiz için her türlü yeniliği yapıyor. Peki kendimizi özel hissettiğimiz bu alanda ne kadar güvendeyiz ?

Facebook kendimizi özel hissetmemiz için her türlü yeniliği yapıyor. Peki kendimizi özel hissettiğimiz bu alanda ne kadar güvendeyiz ? Gün içinde facebook üzerinde ne yaptığımız, kiminle takıldığımızı ve  duygularımızı paylaşıyoruz. Son özelliklerle birlikte anlık olarak kiminle nerede olduğumuzu yazabiliyoruz.

Take This  Lollipop adlı uygulama dışarıdan herhangi birinin facebook profilinizi nasıl gördüğünü ve hangi bilgilere ulaşabileceğini görsel olarak size sunuyor. Facebook Connect kullanılarak başarılı bir çalışma yapılmış. Videoya ulaşmak için uygulamaya izin vermeniz gerekiyor. Uygulama görsel olarak bir sapığın gözünden profilinizin nasıl göründüğünü sunarken birçok bilginize erişmesi gerekiyor. Oluşturduğu videoda erişmek istediği bilgilerin hepsini kullanmazken bu kadar kapsamlı bilgi talep etmesi ilginç. Uygulamayı kullanmak istiyorsanız farklı bir profil oluşturup denemenizde fayda var.

2 dakikalık korku filmi tadında gösteri sunan uygulama şu ana kadar milyonlarca kişi tarafından kullanıldı. Bir sapığın profiline giriş yapması, resimlerinizi ve nerede yaşadığınızı görüp Google Map sayesinde peşinize düşmesiyle biten video paylaştığınız şeylere dikkat etmeniz konusunda bir uyarı niteliğinde. Özel hayatınızla ilgili paylaşımlarınızı herkesle paylaşmamanız, çok fazla tanımadığınız facebook arkadaşlarınızı facebook listeleri kullanarak segmente etmenizde fayda var.

Bu uygulama bir sapığın gözünden facebook profilinizi inceleyerek nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatıyor. Madalyonun diğer yüzüne baktığımız zaman gizlilik ayarlarını sürekli değiştiren ve bilgilerinizi dağıtmak için her şeyi yapan bir facebook var.  Kendinizi bir sapıktan koruyabilirsiniz peki Facebook’dan koruyabilir misiniz ?

Uygulamaya erişmek için: http://www.takethislollipop.com

Yazar Hakkında

Salih ÇAKTI

Founder of Digi Kitchen