Sosyal Medya

Belediyelerin Sosyal Medya Kullanımı: Algıda Çay İçicilik

Başlık biraz tuhaf gelebilir fakat belediyelerimizin sosyal medya özellikle de Facebook ve Twitter hesaplarına bakacak olursak halihazırdaki tablonun vatandaşlarla çay içip, muhabbet etmekten öte gitmediğini görmüş olacaksınız. Twitter’a falanca esnafla buluştuk, falanca mahalleliyle oturup çay içtik bu da fotosu diyerek paylaşmak sosyal medyayı doğru kullanıyoruz manasına gelmez. Tabi bunun ötesine geçen, sosyal medyayı doğru kullanan belediyeler de mevcut. Fakat bizim sözümüz yanlış tutum içinde olup bu yanlışlarında ısrar edenlere.

Sosyal medya faaliyetlerine başlamadan önce mutlaka plan yapmalıyız diye düşünen belediyeler bu çareyi mahallenin falanca yerinde halkla çektirmiş oldukları fotoğraflarla bulduklarını zannediyorlar hatta zannetmiyorlar hatta bu işin reçetesi budur gözüyle bakıyorlar. Bu mantık da beraberinde dijital pr çalışmasını bir esnaf çalışmasına döndürüyor.

Bunun yerine belediyeler sosyal medyayı aşağıdaki şekilde kullanabilir:

1- Engelli bireylerle sosyal medya üzerinden bir iletişim ağı kurup engellilerin sorunlarına yönelik çalışmalar yapılmalı,

2-Sokak hayvanlarının sahiplendirilmeleri ve korunmaları yönündeki çalışmalara katılımcılık sağlanmalı,

3-Yardıma muhtaç bireylerin desteklenmesi için sosyal ağlarda topluluklar oluşturulmalıdır.

4-Tıpkı seçim çalışmalarında gezildiği gibi sosyal medyada da mahalle mahalle, semt semt gruplar oluşturarak bu gruplarda semtlerin, mahallelerin sorunlarının tartışılması sağlanmalı

5-Konum bazlı üyelik ve paylaşım grupları oluşturulmalı ve bu gruplarla yönetimin acil durum ve afetlerde halka ulaşım noktasında kolaylık sağlanmalıdır.

6-Belediyeler vatandasları bilgilendirmek, onların görüş ve şikayetlerini, tavsiyelerini blog açarak yayınlamalıdır. (İnternet kullanıcıların % 38’ i blog (internet günlüğü) yazmakta ve % 79’ u da blog okumaktadır.)

7- Belediyeler sosyal medyada hizmetlerini anlatmaktan öte bazı olay ve durumlara karşı bilinçlendirme kampanyaları gerçekleştirmelidir.
Bu maddelere yüzlercesi eklenebilir.

Unutulmamalıdır ki sosyal medyada hesap açmak sosyal medyada var olmak anlamına gelmez. Bu yerel yöneticilerimiz açısından içine düşülecek en büyük hatadır.

Yazar Hakkında

Ömer Bulut

Uluslararası Sosyal Medya Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, Sosyal Medya Danışmanı sosyalsosyal.com & sosyalmedyahaber.com Editörü