Sosyal Medya

Belarusluların Yabancı Sitelere Girmesi Yasaklandı

Eski Sovyetler Birliği ülkesi Belarus ,6 Ocak’tan itibaren vatandaşlarının yabancı bir siteyi ziyaretleri ya da kullanımları durumunda ceza verecek.

Eski Sovyetler Birliği ülkesi Belarus ,6 Ocak’tan itibaren vatandaşlarının yabancı bir siteyi ziyaretleri ya da kullanımları durumunda ceza verecek.

Kasım’da hazırlanan ve geçtiğimiz ay resmi gazetede yayınlanan, 6 Ocak’ta yürürlüğe girecek yasa çerçevesinde Belarus vatandaşları yabancı bir siteye girdikleri taktirde ceza alacak. Freedom House’un 2011’de yayınladığı raporda da internet özgürlüğü konusunda sınıfta kalan ülkede basın özgürlüğü de sorgulanıyor.

Ayrıca yasayla birlikte Belaruslular ülkede kayıtlı olmayan bir şirketten internet üzerinden alışveriş yapamayacak. Bu demek oluyor ki dünyanın en büyük perakende ticaret sitelerinden Amazon’dan bir Belaruslu sipariş verdiğinde, Amazon’a uyarıda bulunulacak. Bu sebepten önemli ticaret sitelerinin ülkedeki erişimlerini tamamen sonlandırması bekleniyor. Zira düşük bir pazar payı için kendi itibarlarını riske atarak koca bir ülkeyi karşılarına almak istemeyeceklerdir.

Bir başkası sizin bilgisayarınızı kullanırsa da ceza alacaksınız.

İnternet kafeler ve diğer internet sağlanan ortamlarda kurallara uyulmadığı takdirde mekanın kapatılması öngörülüyor. Daha da fazlası; eğer bir kişinin kişisel bilgisayarından bir başkası yabansı sitelere giriş yapar ya da kullanırsa bilgisayarın sahibi cezalandırılacak.

Bu arada başta bahsettiğimi Freedom House’un 2011 yılı Türkiye raporunda da ülkede internet özgürlüğünün “kısmen” var olduğu belirtiliyor. Web 2.0 uygulamalarının kapalı olduğu vurgulanırken , politik sansürlemelere gidildiği belirtiliyor. Türkiye ile ilgili raporun tamamınahttp://www.freedomhouse.org/images/File/FotN/Turkey2011.pdf (İngilizce) adresinden ulaşabilirsiniz.

Evren Gülyaşar – 3 Ocak 2012, kaynak: bthaber

Yazar Hakkında

SS Haber Merkezi

SS Haber Merkezi sosyal medya, teknoloji ,internet ve bilişim dünyasını ilgilendiren haber ve konuları araştırarak sosyalsosyal.com ziyaretçilerine ulaştırır.